Ντόρτμουντ – Σεβίλλη 2-2

Με τον Χάαλαντ να πετυχαίνει δύο γκολ και έχοντας το υπέρ της 3-2 από τον 1ο αγώνα η Ντόρτμουντ προκρίθηκε στην επόμενη φάση παρά την ισοπαλία 2-2 που έφερε με την Σεβίλλη.

Η Σεβίλλη προσπάθησε στην αρχή του παιχνιδιού έχοντας την κατοχή να πετύχει ένα γκολ που θα άλλαζε τις ισορροπίες. Είχε μία σημαντική ευκαιρία με τον Σούσο στο 18’ αλλά στην 1η φάση που έκανε η Ντόρτμουντ κατάφερε να προηγηθεί. Στο 35’ οι παίκτες της Γερμανικής ομάδας έκλεψαν την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, ο Ρόις έβγαλε την πάσα στον Χάαλαντ και αυτός με πλασέ έκανε το 1-0. Στο υπόλοιπο διάστημα του 1ου ημιχρόνου δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου στο 48’ ο Χάαλαντ πέτυχε και 2ο γκολ αλλά ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το var γύρισε την φάση πίσω και έδωσε πέναλτι υπέρ της Ντόρτμουντ. Το εκτέλεσε ο Νορβηγός ο Μπούνου απέκρουσε αλλά και πάλι με παρέμβαση του var δόθηκε επανάληψη. Αυτή την φορά ο Χάαλαντ νίκησε τον τερματοφύλακα της Σεβίλλης και έκανε το 2-0.

Στο 68’ ήταν η σειρά της Σεβίλλης να πετύχει γκολ με πέναλτι (το κέρδισε ο Ντε Γιόνγκ) με τον Εν-Νεσίρι. Η Σεβίλλη πίεσε αλλά η Ντόρτμουντ βρίσκοντας κενούς χώρους ήταν αυτή που έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Νταχούντ στο 84’.

Στο 90+6’ η Σεβίλλη ισοφάρισε πάλι με την Εν-Νεσίρι με κεφαλιά αυτή τη φορά έπειτα από σέντρα του Ράκιτιτς. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα η Σεβίλλη προσπάθησε μήπως πετύχει την ανατροπή και στείλει το ματς στην παράταση όμως δεν έγινε κάτι αξιόλογο.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Χιτς, Μορέι (90+5′ Μενιέ), Τσαν, Χούμελς, Σουλτς (89′ Ζαγκάντου), Ντιλέινι, Νταχούντ, Μπέλινγχαμ, Αζάρ (67′ Πάσλακ), Χάαλαντ, Ρόις.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπούνου, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Ακούνια, Φερνάντο (86′ Ράκιτιτς), Χορδάν (60′ Γκόμες), Όσκαρ Ροντρίγκες (79′ Τόρες), Οκάμπος (60′ Ντε Γιόνγκ), Εν-Νεσίρι, Σούσο (86′ Ελ-Χαντάντι).