Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0

Πηγή: EUROKINISSI

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές ομοιότητες με το παιχνίδι της κανονικής περιόδου ο Παναθηναϊκός πέτυχε μεγάλη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ αυτή τη φορά με 3-0.

Με τρομερή ευστοχία οι παίκτες του Παναθηναϊκού σε αντίθεση με αυτούς του ΠΑΟΚ πέτυχαν 3 γκολ σε 6 τελικές και έκαναν σημαντικό βήμα για να διεκδικήσουν την έξοδό τους στην Ευρώπη.

Ο ΠΑΟΚ όπως και στο παιχνίδι της κανονικής περιόδου πίεσε τον αντίπαλό του έχασε ευκαιρίες για να φτάσουμε στο 39’ όπως και στον αγώνα της κανονικής περιόδου με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Βαθιά μπαλιά του Βιγιαφάνες σέντρα του Χατζηγιοβάννη από τα δεξιά και δύσκολο τελείωμα ο Μακέντα για το 1-0. Το μόνο που άλλαξε ήταν ότι στην κανονική διάρκεια σκόραρε με το κεφάλι ενώ σήμερα με πλασέ. Το 1-0 ήταν το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ στο 2ο ημίχρονο με τις αλλαγές του Τζιόλη και Ουάρντα προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός. Έχασε ευκαιρίες αλλά φτάσαμε στο 79’ όταν με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Βιγιαφάνες έκανε το 2-0 σε ένα γκολ με μεγάλη ευθύνη του Πασχαλάκη και του τείχους.

Ο ΠΑΟΚ παράτησε το παιχνίδι και δέχτηκε και 3ο γκολ όταν στο 85΄η άμυνα του Παναθηναϊκού έδιωξε την μπάλα, αυτή έφτασε στον Αιτόρ ο οποίος μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ και πλάσαρε ωραία τον Πασχαλάκη.