Παρί Σεν Ζερμέν – Μάντσεστερ Σίτι 1-2

ChampionsLeague 2020-2021: Μάντσεστερ Σίτι-Ολυμπιακός 3-0
ChampionsLeague 2020-2021: Μάντσεστερ Σίτι-Ολυμπιακός 3-0 / Πηγή: Eurokinissi

Η Σίτι έκανε το 1ο βήμα για την πρόκρισή της στον τελικό του Champions League και μάλιστα με ανατροπή. Αν καταφέρει να προκριθεί αυτή θα είναι η 1η φορά που θα βρεθεί στον τελικό της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Στο 1ο ημίχρονο η Παρί έκανε πολύ καλή εμφάνιση και κατάφερε να προηγηθεί. Στο 2ο ημίχρονο είχε όμως ένα πολύ κακό τέταρτο όπου δέχτηκε 2 γκολ και είδε τον Γκέιγ να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα.

Στο 1ο ημίχρονο το παιχνίδι ξεκίνησε με την Σίτι να έχει την κατοχή αλλά την Παρί να βγάινει δυνατά στις αντεπιθέσεις με πρωταγωνιστές τους Εμπαπέ και Νεϊμάρ. Η 1η μεγάλη ευκαιρία με τον Μαρκίνιος στο 13΄με τον Έντερσον να αποκρούει. Στο 15΄όμως μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντι Μαρία ο Μαρκίνιος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η Σίτι προσπάθησε να απειλήσει και το κατάφερε στο 20΄ με τον Σίλβα, στο 32΄ με τον Μαχρέζ και στο 42΄ στην μεγαλύτερη ευκαιρία της όταν ο Φόντεν από το ύψος του πέναλτι δεν κατάφερε να νικήσει τον Νάβας. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Παρί να έχει προβάδισμα.

Στο 2ο ημίχρονο είχαμε διαφορετική εικόνα. Η Σίτι πίεζε την Παρί σε όλο το γήπεδο προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί κάποιο λάθος. Ο Εμπαπέ εγκλωβίστηκε στην άμυνα της Σίτι και η τακτική του Γκουαρδιόλα γρήγορα δικαιώθηκε. Σε αυτό βέβαια συνετέλεσαν και τα λάθη των παικτών της Παρί.

Ήταν το 64΄ όταν ο Ντε Μπρόινε έκανε τη σέντρα σουτ, κανένας δεν έδιωξε ο Νάβας αιφνιδιάστηκε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Στο 71΄ νέο λάθος των παικτών της Παρί και 1-2. Ο Μαχρέζ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, το τείχος άνοιξε και η μπάλα στα δίχτυα. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά στο 78΄ ο Γκέιγ ανέκοψε με σκληρό φάουλ τον  Γκιντογκάν και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Μπριχ. Από το σημείο αυτό και μετά η Σίτι έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού και πάει στην ρεβάνς της Τρίτης του Πάσχα με σημαντικό πλεονέκτημα.

Διαιτητής: Μπριχ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Ποτσετίνο): Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Γκέιγ, Παρέδες (82’ Ερέρα), Βεράτι, Ντι Μαρία (80’ Ντανίλο), Νεϊμάρ, Εμπαπέ

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Στόουνς, Κανσέλο (61’ Ζιτσένκο), Ρόδρι, Γκιντογκάν, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Φόντεν