Πόλο Γυναικών: Ολυμπιακός – Ούιπεστ 9-8

LEN WOMEN EUROLEAGUE 2020-2021 / FINAL-4 / ΟΣΦΠ - ΟΥΙΠΕΣΤ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
LEN WOMEN EUROLEAGUE 2020-2021 / FINAL-4 / ΟΣΦΠ – ΟΥΙΠΕΣΤ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού νίκησε την Ουίπεστ με 9-8 και προκρίθηκαν στον τελικό της LEN Euroleague στο πόλο γυναικών.

Δεν πτοήθηκαν ούτε από το γεγονός ότι αγωνίζονται χωρίς ξένες αθλήτριες, ούτε από το γεγονός ότι αγωνίστηκαν μέσα στο σπίτι της αντιπάλου στην Βουδαπέστη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια. Ελευθεριάδου και Μυριοκεφαλιτάκη πέτυχαν τα γκολ του Ολυμπιακού στην 1η περίοδο που έληξε 2-2. Ίδιο το σκορ και στη 2η περίοδο με τέρματα της Ελευθερίας Πλευρίτου και της Μυριοκεφαλιτάκη. Στην 2η περίοδο με 2 τέρματα της Αβραμίδου προηγήθηκε αλλά τελικά βρέθηκε πίσω με 7-6 στην λήξη.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι παίκτριες του Παυλίδη ήταν συγκλονιστικές Ελευθεριάδου και Μυριοκεφαλιτάκη έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Οι παίκτριες της Ουίπεστ ισοφάρισαν για να έρθει η Ελευθερία Πλευρίτου με γκολ στα 3΄κ 23΄΄  πριν το τέλος να σημειώσει το τέρμα το οποίο ήταν και το νικητήριο.

Ολυμπιακός – Ούιπεστ: 9-8

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-3, 3-1

Ολυμπιακός (Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 2, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου, Αβραμίδου 2, Σιούτη, Πλευρίτου Μ., Τορνάρου, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου

Ουίπεστ (Μπενζούρ): Γκανγκλ, Νταβίντ, Αμπέ – Αντάλ 1, Παρκς 1, Σουκς, Κέστελι 1, Μπάκσα 1, Φάραγκο 1, Ζέγκεντι, Ριμπάνσκα 1, Τέλες, Περεστέγκι 1, Κάκας

Ο τελικός θα διεξαχθεί το Μ. Σάββατο στις 21:15 στην Βουδαπέστη κόντρα στην νικήτρια του αγώνα Ντουναϊσβάρος-Ουραλότσκα.