Pregame: Ελλάδα – Σλοβενία

Nations League 2020 - Ελλάδα - Σλοβενία
Nations League 2020 – Ελλάδα – Σλοβενία / Πηγή: Eurokinissi

Αύριο στις 21:45 στο γήπεδο της Ριζούπολης η Εθνική αντιμετωπίζει την Σλοβενία στον «τελικό» του ομίλου, με στόχο την άνοδο στη 2η κατηγορία του Nations League.

Οι φιλοξενούμενοι

Η Σλοβενία την Κυριακή κατάφερε να κερδίσει το Κόσσοβο στην έδρα της με σκορ 2-1. Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε χλιαρά, μέχρι να δημιουργηθεί η πρώτη ευκαιρία στο 25’ από τη μεριά των γηπεδούχων.

Οι αντίπαλοι προσπάθησαν να κοροϊδέψουν τους Σλοβένους, κάτι που η ποιότητά τους δεν τους επιτρέπει. Έγινε μια τεράστια προσπάθεια, ώστε να βγάλουν σε θέση offside τον Βούτσκιτς, αλλά απέτυχε παταγωδώς. Όχι μόνο αυτό, αλλά ο Σλοβένος στη φάση της ισοφάρισης της ομάδας του, ήταν αυτός που τραβήχτηκε προς τα πίσω, παρέσυρε 2 αμυντικούς και έμεινε κενός χώρος ώστε να επιτευχθεί το γκολ.

Οι Σλοβένοι έπαιξαν έξυπνα. Εκμεταλλεύτηκαν τους επιθετικούς τους που ξέρουν να συνδυάζονται φοβερά και έχουν εμπειρία στο υψηλό επίπεδο. Στις στημένες φάσεις αποδείχτηκαν πολύ επικίνδυνοι. Έκαναν τουλάχιστον τρεις τελικές μόνο στο δεύτερο ημίχρονο μετά από σέντρα από στημένο. Αυτό δείχνει πως οι επιθετικοί τους έχουν πολύ καλή τεχνική.

Χαρακτηριστικά παραδείγματα ήταν οι διάφορες κεφαλιές του Sporar και η κίνηση του Κούρτιτς στο 1ο δοκάρι στο κόρνερ στο 32ο λεπτό. Η Σλοβενία έπαιζε με μια επιθετική τριάδα φωτιά – για τα μέτρα της.

Ο τρόπος ανάπτυξης είναι αξιοσημείωτος. Η μπάλα ξεκινούσε και προωθούταν με χαμηλές και αργές πάσες προς το κέντρο. Από εκεί ένας προωθημένος μέσος επιχειρούσε μια μακρινή μπαλιά ή ένα άνοιγμα.  Τότε όλη η μεσαία γραμμή αλλά και τα μπακ έτρεχαν μπροστά και έσπαγαν γρήγορα τις αμυντικές ισορροπίες. Έτσι έπιαναν στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα και είχαν τη δυνατότητα να κάνουν τελικές.

Η άμυνά της όμως δεν ήταν σε τόσο καλή κατάσταση. Στις αντεπιθέσεις ήταν ευάλωτη και πολλές φορές έσπαγε η αμυντική ισορροπία με 4 Κοσσοβάρους επιθετικούς έναντι 4 Σλοβένων αμυντικών. Μια διαφορετική ομάδα, πιο δυνατή από το Κόσσοβο, όπως η Σκωτία ή η Φινλανδία θα μπορούσε πανεύκολα να είχε σκοράρει τουλάχιστον άλλα 2 γκολ με τα λάθη της σλοβένικης άμυνας. Για να γίνει κάτι τέτοιο όμως χρειάζονται αυτοματισμοί και χημεία, κάτι που δεν έχει η Εθνική.

Η Εθνική

Το ματς με τη Μολδαβία έβγαλε πρωταγωνιστές. Φορτούνης, Ζέκα και Μπακασέτας ήταν αυτοί που κουβάλησαν την ομάδα. Δημιούργησαν παιχνίδι, κράτησαν μπάλα και βοήθησαν όσο περισσότερο μπορούσαν την ομάδα. Ο Τσιμίκας προσπάθησε πάρα πολύ, αλλά με λιγότερη επιτυχία.

Είναι άγνωστο αν το κίνητρο για να παίξει περισσότερο (και στον Ολυμπιακό και στην Εθνική) είναι αυτό που κάνει τον Φορτούνη να παίζει τόσο καλά. Το μόνο σίγουρο είναι πως πρόκειται για τον πιο σημαντικό παίκτη της ομάδας. Αυτό φάνηκε και μετά την αλλαγή του. Οι επιθετικές κινήσεις της γαλανόλευκης ήταν ελάχιστες. Και αυτό δεν ήταν αποτέλεσμα της κούρασης, γιατί ίσα ίσα, οι Μολδαβοί είχαν τρέξει περισσότερο στο γήπεδο λόγω του passing game της Ελλάδας.

Το κακό είναι πως οι υπόλοιποι παίκτες ήταν κομπάρσοι. Τα πιο τρανταχτά παραδείγματα ήταν ο Παυλίδης και ο Λημνιός. Σχεδόν καμία συμμετοχή τους στις φάσεις δεν υπήρξε. Βρισκόταν στο γήπεδο επειδή κάποιος έπρεπε να παίξει.

Θα ήταν πολύ σοφό να γίνουν κάποιες αλλαγές. Να χρησιμοποιηθεί ο Μασούρας, ο οποίος μπορεί να συνεργαστεί με τον Φορτούνη ή ο Γιακουμάκης που μπορεί να συνεργαστεί με τον Μπακασέτα. Σαν αλλαγές θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν οι Σιώπης και Φούντας, σε περίπτωση που κλειδωθεί κάποιο καλό αποτέλεσμα (πχ 2-0) και θα πέσει το βάρος στην άμυνα ή αν κάποιος επιθετικός δεν μπορεί να συνεχίσει αντίστοιχα.

Παρ’ όλα αυτά παρακινδυνευμένες αλλαγές δεν πρέπει να γίνουν. Θα πρέπει να αποφευχθεί η χρησιμοποίηση του Ρότα και του Χατζηγιοβάνη. Ακόμα και αν η ομάδα είναι μπροστά στο σκορ, σε ένα τόσο σημαντικό ματς δεν πρέπει να προκαλεί την τύχη της και θα πρέπει να κοιτάξει να κερδίσει και μόνο αυτό.

Οι δυσκολίες

Η άμυνα της Εθνικής έχει να βρεθεί σε χειρότερη κατάσταση πάνω από 20 χρόνια. Οι παίκτες δεν έχουν χημεία και λειτουργεί ο καθένας μόνος του. Θα είναι θαύμα αν καταφέρουν να μη δεχτούν γκολ σε αυτό το ματς. Ο μόνος ο οποίος ξεχωρίζει με την ποιότητά του και την ταχύτητά του είναι ο Τσιμίκας αν και δεν θα παίξει λογικά μεγάλο ρόλο στην άμυνα της ομάδας.

Η εξάρτηση από τον Φορτούνη αργά ή γρήγορα δεν θα βγει σε καλό. Αν στο πρώτο δεκάλεπτο ο παίκτης του Ολυμπιακού τραυματιστεί και αναγκαστικά αποχωρήσει, τότε η Εθνική είναι τελειωμένη στον επιθετικό τομέα.

Άλλη μια δυσκολία στην ήδη κάτω του μετρίου επίθεση φέρνει και ο τερματοφύλακας της Σλοβενίας Jan Oblak. Πραγματικά κανένας από τους ποδοσφαιριστές της ομάδας δεν είναι ικανός να ξεγελάσει αυτόν τον παγκοσμίου φήμης τερματοφύλακα. Δυστυχώς ούτε αν η τύχη δώσει ένα πέναλτι στην Ελλάδα (όπως στο 1ο ματς με τη Μολδαβία) θα μπορεί να το αξιοποιήσει απέναντι σε αυτόν τον γίγαντα.

Το 1-0 είναι αρκετά αισιόδοξο, για μια ομάδα που δεν μπορεί να κερδίσει το Κόσσοβο και θέλει να κερδίσει τη Σλοβενία, γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι εκεί κατάντησαν την Εθνική.

Τα αποτελέσματα

Το 2ο Nations League τελειώνει, η πρώτη ολόκληρη διοργάνωση του John Van’t Schip στον πάγκο της ομάδας και ακόμα δεν γίνεται να βγουν συμπεράσματα. Αν πραγματικά ο Ολλανδός δεν πειραματιζόταν απέναντι σε αυτούς του σχετικά «εύκολους» αντιπάλους, αλλά σκοπεύει να συνεχίσει να καλεί και να χρησιμοποιεί αυτούς τους ποδοσφαιριστές με αυτόν τον τρόπο, τότε η Εθνική πάει χαμένη. Δεν φαίνεται όμως κάποια σιγουριά. Το μόνο καλό είναι πως έχουν ξεχωρίσει κάποιοι παίκτες και έχουν αποχωρήσει τα βαρίδια.

Ήταν δηλαδή μια μεταβατική περίοδος, ώστε να χτιστεί η Εθνική της νέας εποχής. Η «περίοδος χάριτος» τελειώνει και από τον Μάρτη ξεκινά να κρίνεται η γαλανόλευκη του Van’t Schip, που είχε 1 χρόνο και 3 μήνες να την χτίσει. Όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα της Τετάρτης θα πρέπει το πειρατικό να πορευτεί με αυτό, να μάθει από τα (πολλά) λάθη των προηγούμενων 3 μηνών και να μπει πολύ πιο δυνατό στα προκριματικά του Μουντιάλ.