Πρεμιέρα στο Champions League με νίκη-«χρυσάφι» για Ολυμπιακό

CHAMPIONS LEAGUE 2020-2021 / ΟΣΦΠ - ΜΑΡΣΕΙΓ
CHAMPIONS LEAGUE 2020-2021 / ΟΣΦΠ – ΜΑΡΣΕΙΓ / Πηγή: Eurokinissi

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε η φετινή πορεία στον 3ο όμιλο του Champions League για τον Ολυμπιακό, καθώς επικράτησε με 1-0 της Μαρσέιγ την Τετάρτη (21/10) το βράδυ στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης».

Χρυσός σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ο Αχμέτ Χασάν, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο γκολ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις (90’+1΄), λίγα λεπτά αφότου είχε μπει στο γήπεδο.

Με το «τρίποντο» αυτό οι πρωταθλητές Ελλάδος συγκατοικούν στην κορυφή του ομίλου με την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία νίκησε με ανατροπή την Πόρτο στην Αγγλία με 3-1. Πλέον θα αναζητήσουν την προσεχή Τρίτη (22/10) ένα θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της τελευταίας, το οποίο θα τους δώσει μεγάλη ώθηση στην προσπάθειά τους για πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Το ματς:

Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Πέδρο Μαρτίνς και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια σημαντική ευκαιρία. Σταδιακά η Μαρσέιγ ανέβασε την απόδοσή της και φάνηκε ότι μπορεί να απειλήσει την εστία του Ζοσέ Σα. Ωστόσο, η μεγάλη φάση δεν ήρθε για καμία από τις δύο ομάδες μέχρι το 45΄ κι έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία της γαλλικής ομάδας στο 46΄, όταν ο Σα νίκησε σε τετ α τετ τον Μπενεντέντο, κάνοντας σωτήρια επέμβαση με το αριστερό πόδι. Ο κίνδυνος αυτός αφύπνισε τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στο 52΄ έφτασαν στο γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε έπειτα από χρήση VAR. Ο Μασούρας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από τη μικρή περιοχή με ριμπάουντ από σουτ του Βαλμπουενά, αλλά το VAR έδειξε ότι το πόδι του ήταν ελάχιστα μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό της Μαρσέιγ, όταν σούταρε ο Γάλλος άσος.

Το ματς κύλησε χωρίς κλασική ευκαιρία εκατέρωθεν μέχρι το 75΄, όταν ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να ρισκάρει και να διεκδικήσει τη νίκη περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Φορτούνη (στο 78΄) και Χασάν (στο 84΄) και παίζοντας με δύο σέντερ φορ. Το ρίσκο αυτό του Πορτογάλου τεχνικού απέδωσε 100%, αφού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βαλμπουενά σέντραρε και ο Αιγύπτιος φορ με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μανταντά, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς (78′ Φορτούνης) , Βαλμπουενά (90+3′ Σισέ), Μασούρας (84′ Χασάν), Αραμπί (90+3′ Βινάγκρε).

Μαρσέιγ (Αντρέ Βίλας-Μπόας): Μανταντά, Σακάι, Άλβαρο, Τσάλετα-Τσαρ, Αμαβί, Ρονζιέ, Γκέιγ (85′ Στρόοτμαν), Σανσόν (77′ Κουισόνς), Τοβέν (82′ Ζερμέν), Μπενεντέτο (77′ Λουίς Ενρίκε), Παγέ (76′ Ράντονιτς).