Προηγήθηκε της Τουρκίας η Ελλάδα στο προολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ

Τουρνουά μπάσκετ Ολυμπιακοί αγώνες

Η Εθνική ανδρών στο μπάσκετ πέτυχε τεράστια νίκη επί της Τουρκίας στο προολυμπιακό τουρνουά που διεξάγεται στον Καναδά και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο. Στον τελικό του τουρνουά θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Τσεχίας που έκανε την έκπληξη απέναντι στον Καναδά ( 103-101 στην παράταση 94-94 στην κανονική διάρκεια).

Η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα. Με κακές επιθετικές επιλογές και χωρίς να παίζουν καλή άμυνα βρέθηκαν στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου να χάνουν με 14 πόντους (22-8). Στο 2ο δεκάλεπτο ήταν ο Λαρετζάκης που κράτησε την Εθνική κοντά στο σκορ σημειώνοντας μεγάλα καλάθια με αποκορύφωμα ένα τρίποντο που πέτυχε κερδίζοντας και φάουλ. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Τουρκία να είναι μπροστά με 7 πόντους 34-27.

Στην 3η περίοδο η Εθνική ξεκίνησε με ένα σερί 10-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ. Με σφιχτή άμυνα και με τους Καλάθη, Σλούκα, Παπαγιάννη και Μήτογλου να μπαίνουν στο παιχνίδι. Λίγο αργότερα πέτυχε και δεύτερο σερί 10-0 και παρά την αντίδραση της Τουρκίας έκλεισε την 3η περίοδο προηγούμενη με 47-51. Στο 4ο δεκάλεπτο η Εθνική ήταν ακόμη καλύτερη, ενώ για την Τουρκία προσπαθούσε μόνο ο Κορκμάζ. Με ένα σερί 2-11 ξέφυγε για τα καλά στο σκορ 55-66. Λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε και τους 19 πόντους με την νίκη να έχει κλειδώσει οριστικά για την Ελλάδα. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 63-81.

Κορυφαίοι για την Ελλάδα ο Καλάθης με 18 πόντους , 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ , ο Σλούκας με 15 πόντους και 9 ασίστ , ο Λαρεντζάκης  με 14 πόντους που την κράτησε ζωντανή στο 1ο ημίχρονο και ο Παπαγιάννης με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ ο οποίος κυριάρχησε στις 2 ρακέτες στο 4ο δεκάλεπτο.

Για την Τουρκία ο Κορκμάζ με 20 πόντους και ο Σεγκούν με 12 πόντους (ήταν αυτός που έκανε την ζημιά στο 1ο δεκάλεπτο) ήταν αυτοί που προσπάθησαν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Οσμάν 4 (2/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 6 (2/8 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κορκμάζ 20 (6/15 σουτ, 4 τρίποντα), Μαχμούτογλου 7 (1/5 τρίποντα), Οζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8 (2), Γουρτσεβέν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 14 (6/6 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Σλούκας 15 (2 τρίποντα, 9 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Τουρκίας: 12/29 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 12/14 βολές, 35 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 24/44 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 9/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα