Προκριματικά Champions League: Ολυμπιακός – Λουντογκόρετς

CHAMPIONS LEAGUE / ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ / ΟΣΦΠ – ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Στο παιχνίδι με την Λουντογκόρετς ο Ολυμπιακός παραχώρησε ισοπαλία για τα προκριματικά του Champions League. Αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο 1ο ημίχρονο. Το σύστημα με τους 3 στόπερ δεν λειτούργησε καλά. Στο κέντρο ο Κουντέ δεν ήταν σε καλή μέρα και δεν βοήθησε τον Καμαρά με αποτέλεσμα οι παίκτες της Λουντογκόρετς να δημιουργούν εύκολα επικίνδυνες καταστάσεις. Για μια ακόμη φορά οι δύο μπακ έδειξαν ότι η ενίσχυση του Ολυμπιακού σε αυτές τις θέσεις είναι απαραίτητη και θα έπρεπε να έχει ήδη γίνει. Οι αλλαγές στο 2ο ημίχρονο βοήθησαν να κάνει καλύτερη εμφάνιση. Βρέθηκε όμως στην αρχή του 2ου ημιχρόνου πίσω στο σκορ με ένα γκολ που θα μπορούσε να έχει αποφύγει, πίεσε και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει (1-1) και να πάει στην ρεβάνς με στόχο να πάρει την πρόκριση. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο διαιτητής Μάντεν που είχε πολλές κακές αποφάσεις.

Η 1η φάση ήταν για τον Ολυμπιακό στο 3΄ από κλέψιμο του Μασούρα τροφοδότησε τον Λαλά που βρέθηκε αριστερά αυτός επιχείρησε την σέντρα η οποία ήταν λίγο πιο δυνατή και δεν πρόλαβε ο Μασούρας να κάνει την προβολή. Η μπάλα επέστρεψε στον Λαλά ο οποίος σέντραρε εκ νέου αλλά η κεφαλιά του Χασάν από καλή θέση ήταν αδύναμη και κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Κάχλινα. Στο 33΄ εύκολα οι παίκτες της Λουντογκόρετς κυκλοφόρησαν την μπάλα και εξουδετέρωσαν την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Σεμέδο απέτυχε να απομακρύνει την μπάλα, αυτή έφτασε στον Σωτηρίου ο οποίος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Τζολάκη που απέκρουσε σε κόρνερ. Από το σημείο αυτό μέχρι την λήξη του ημιχρόνου δεν είχαμε σημαντικές φάσεις εκτός από μια ανατροπή του Σεμέδο σε εκτέλεση κόρνερ που αν υπήρχε var θα είχε δοθεί πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο 2ο ημίχρονο ο Μαρτίνς προχώρησε σε αλλαγή περνώντας τον Εμβιλά στην θέση του Κουντέ σε μια προσπάθεια να διορθώσει την λειτουργία την μεσαίας γραμμής. Όμως μόλις στο 49΄ η Λουντογκόρετς άνοιξε το σκορ. Σε φάουλ που εκτέλεσε ο Ντεσπόντοφ με πλασέ έξω από την περιοχή είχαμε την πολύ κακή αντίδραση από τους παίκτες του Ολυμπιακού στο τείχος (Σεμέδο και Χασάν δεν πήδηξαν καθόλου) και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Τζολάκη παρά την προσπάθεια του. Το γκολ ανάγκασε τον προπονητή του Ολυμπιακού να κάνει την ομάδα πιο επιθετική περνώντας τον Ελ Αραμπί στην θέση του Σισέ και αλλάζοντας το σύστημα με τους 3 στόπερ. Στο 58΄ πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Βαλμπουενά να εκτελεί το φάουλ από τα αριστερά και τον Χασάν μόνο αμαρκάριστο να πιάνει την κεφαλιά αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα της Λουντογκόρετς από κοντά.

Στο 62΄ το μακρινό σουτ του Τεκπετέι απέκρουσε με ωραία εκτίναξη ο Τζολάκης. Στο 65΄ υπάρχει ανατροπή στον Ελ Αραμπί που φεύγει προς την εστία της Λουντογκόρετς με τον Σκωτσέζο να μην δίνει καν φάουλ (δεν υπάρχει var σε αυτή την φάση). Στο 72΄ η κεφαλιά του Ελ Αραμπί πέρασε άουτ. Στο 76΄σε εκτέλεση κόρνερ μέσα στην περιοχή της Λουντογκόρετς η μπάλα διεκδικήθηκε από τον Χασάν ο οποίος δέχτηκε αγκωνιά στο πρόσωπο. όμως αντι για πέναλτι ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 87΄ σε φάση διαρκείας ήρθε η ισοφάριση. Ο Μαντί Καμαρά σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών και έφτασε στον Αγκιμπού Καμαρά ο οποίος ελίχθηκε ωραία και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1.

Ο Ολυμπιακός πίεσε αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει. Αντίθετα σε αντεπίθεση της Λουντογκόρετς από κακό διώξιμο του Τζολάκη ο Ντεσπόντοφ βρέθηκε μόνος πλάγια σε κενή εστία αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Στο 90+3΄ άλλη μια κακή απόφαση του Μάντεν όταν ο Νεντιάλκοφ βρήκε με σκαριά τον Καμαρά στα πλευρά αλλά είδε την κίτρινη αντί για την κόκκινη κάρτα.

Πολύ κακός ο διαιτητής Μάντεν με πολλές λάθος αποφάσεις οι οποίες σχεδόν όλες σε βάρος του Ολυμπιακού. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την επόμενη Τρίτη στη Σόφια.

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ολυμπιακός – Λουντογκόρετς 1-1

Σκόραραν ο Ντεσπόντοφ στο 49΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Αγκιμπού Καμαρά στο 87΄ με σουτ μέσα από την περιοχή

Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης με διαιτητή τον Σκωτσέζο Μάντεν

Συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός: Τζολάκης , Σισέ (53’ Ελ Αραπί), Σεμέδο, Μπα , Λαλά (62’ Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ, Κούντε (46’ Εμβιλά), Καμαρά, Μασούρας, Βαλμπουενά (71’ Αγκ. Καμαρά), Χασάν

Λουντογκόρετς: Κάχλινα, Ικόκο, Βερντόν, Πλάστουν, Νεντιάλκοφ, Μποτζί, Γκονσάλβες, Κάουλι (73’ Σαντάνα), Ντεσπόντοφ, Τεκπετέι (81’ Σισίνιο), Σωτηρίου (88’ Βάντερσον).

Κίτρινες κάρτες πήρε για τον Ολυμπιακό ο Σεμέδο στο 43΄ και ο Σισέ στο 49΄και για την Λουντογκόρετς ο Τεκπετέι στο 57΄ και ο Νεντιάλκοφ στο 90+3΄.