Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Ελλάδα – Ισπανία 0 – 1

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ / ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Η Ελλάδα ηττήθηκε από την Ισπανία και έχασε και τις λιγοστές ελπίδες που είχε για πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου κυπέλλου που θα γίνει στο Κατάρ το 2022. Η νίκη της Ισπανίας με 1-0 προήλθε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαράμπια στο 26΄. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Γιαννούλης όταν ανέτρεψε τον Ίνιγκο Μαρτίνεθ. Η επικράτηση της Ισπανικής ομάδας ήταν πιο εύκολη από όσο δείχνει το τελικό σκορ καθώς είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού και στα 90 λεπτά. Είναι χαρακτηριστικά τα νούμερα της στατιστικής με τους Ισπανούς να έχουν στο 1ο ημίχρονο 450 επιτυχημένες πάσες και την Ελληνική ομάδα 90 και την κατοχή να είναι στο 74-26 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο 2ο ημίχρονο ο Φαντ Σιπ επιχείρησε με τις αλλαγές του να κάνει την Εθνική μας πιο επιθετική χωρίς όμως να το καταφέρει αφού οι Ισπανοί διαχειρίστηκαν εύκολα το παιχνίδι και πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν.

Οι σημαντικότερες στιγμές του παιχνιδιού καταγράφηκαν στο 21΄ όταν ο Μασούρας σκόραρε αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε αφού ο Έλληνας επιθετικός ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης. Στο 36΄ ο Μοράτα έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το 2-0 καθώς το πλασέ που επιχείρησε μετά από ωραία ατομική προσπάθεια απέκρουσε ο Βλαχοδήμος. Υποψίες ευκαιρίας για την Εθνική μας στο 54΄ με τον Τζόλη και στο 79΄ με τον Δουβίκα και για τους Ισπανούς με τον Όλμο στο 74΄, τον Ροντρίγκο στο 83΄και στο 90+4΄.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Τζαβέλλας, Γούτας, Γιαννούλης (Λημνιός 67΄), Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης (Πέλκας 78΄), Σιώπης, Μάνταλος, Μασούρας (Τζόλης 46΄), Παυλίδης (Δουβίκας 46΄).

Ισπανία: Σιμόν, Καρβαχάλ, Ίνιγκο Μαρτίνεθ (89′ Αθπιλικουέτα), Λαπόρτ, Γκαγιά, Γκάβι (65′ Μπούσκετς), Ρόδρι, Κόκε, Ντε Τομάς (57′ Ροντρίγκο), Μοράτα (65′ Φορνάλς), Σαράμπια (57′ Όλμο)

Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα την Κυριακή με το Κόσσοβο. Αυτός θα είναι και ο τελευταίος αγώνας των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου κυπέλλου.