Europa League: Σλόβαν Μπρατισλάβας – Ολυμπιακός 2-2

Πηγή: EUROKINISSI

Σε έναν ακατάλληλο για ποδόσφαιρο αγωνιστικό χώρο ο Ολυμπιακός αναδείχτηκε ισόπαλος με την Σλόβαν με 2-2 και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League. Έχοντας το υπέρ του 3-0 από το 1ο παιχνίδι μπήκε στον αγώνα με μοναδική αλλαγή τον Ονιεκούρου στη θέση του τραυματία Μασούρα. Προσπάθησε να ηρεμήσει το παιχνίδι , έχοντας την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει εύκολα φάσεις αφού για άλλη μια φορά τα μπακ του δεν έδωσαν τίποτα στην επιθετική ανάπτυξη της ομάδας. Από την άλλη η Σλόβαν με πιο επιθετικό σχήμα ήταν σαφώς καλύτερη από το παιχνίδι στο Καραϊσκάκη και επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό. Ουσιαστικά η φάση που έκρινε την αναμέτρηση έγινε στο 26΄ όταν ο Ντε Μάρκο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μαντύ Καμαρά. Ακολούθησε το 1ο γκολ που σημείωσε ο Ολυμπιακός και παρά την ισοφάριση από την Σλόβαν δεν μπήκε σε καμία στιγμή του αγώνα το δίλλημα ποια ομάδα θα προκριθεί.

Στο 15’ ο Εντί βγήκε στην πλάτη του Σισέ και πλάσαρε τον Βατσλίκ, με την μπάλα ωστόσο να βρίσκει το δεξί δοκάρι και να φεύγει άουτ. Στο 26΄ ο Ντε Μάρκο μάρκαρε επικίνδυνα τον Καμαρά και αντίκρισε σωστά την κόκκινη κάρτα. Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο πίεσης από τον Ολυμπιακό. Στο 31΄ ο Βαλμπουενά επιχείρησε το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια της Σλόβαν. Στο 33΄ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Βαλμπουενά σέντραρε από τα αριστερά και ο Ελ Αραμπί με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσόβαν.

Παρά την πίεση ο αγωνιστικός χώρος δεν βοηθούσε να ολοκληρώσουν σωστά οι παίκτες τις προσπάθειές τους. Η αποχώρηση του Μαντύ Καμαρά από το παιχνίδι έδωσε την ευκαιρία στους Σλοβάκους να ισορροπήσουν το ματς στο τέλος του 1ου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει στο ίδιο διάστημα αδικαιολόγητη χαλαρότητα. Στο 35′ σε μία αντεπίθεση ο Τσάβριτς από δύσκολο σημείο έστειλε την μπάλα άουτ. Για να καταφέρουν οι γηπεδούχοι να φτάσουν στην ισοφάριση στο 42΄ με τον Έντι να πλασάρει σε κενή εστία με τους αμυντικούς του Ολυμπιακού να φέρουν μεγάλη ευθύνη. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Σλοβάκοι πίεσαν με συνεχόμενα κόρνερ αλλά οι παίκτες του Ολυμπιακού αμύνθηκαν σωστά.

Στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά με στόχο να πετύχει ένα δεύτερο γκολ. Στο 54΄ ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε πολύ γρήγορα ένα φάουλ και ο Ονιεκούρου με πολύ όμορφο πλασέ από δύσκολη θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσόβαν στο 54’. Στο 59΄ πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Βαλμπουενά να βγάζει τον Ελ Αραμπί απέναντι από τον Τσόβαν αλλά ο Μαροκινός επιθετικός δεν μπόρεσε να σκοράρει για 2η φορά. Στο 62΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά ο Γκρίν με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού κάνοντας το 2-2. Και πάλι οι αμυντικοί του Ολυμπιακού αντέδρασαν πολύ άσχημα. Ο Μαρτίνς προχώρησε σε αρκετές αλλαγές με στόχο να φρεσκάρει την ομάδα. Ο νεοαποκτηθείς Ρόνι Λόπεζ στο ντεμπούτο του μετά από ωραία πάσα του Κουντέ στο 80΄ βρέθηκε απέναντι από τον Τσόβαν αλλά ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν του επέτρεψε να γίνει απειλητικός καθώς οι αμυντικοί πρόλαβαν να διώξουν την μπάλα. Παρά την χαλαρότητα των παικτών του Ολυμπιακού και το πάθος που έδειχναν οι παίκτες της Σλόβαν η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς σημαντικές φάσεις.