Σπουδαία νίκη για τον Παναθηναϊκό επί της Φενέρ με ηγέτη Νέντοβιτς

EuroLeague 2020-2021: ΠΑΟ- Φενέρμπαχτσε 82-68
EuroLeague 2020-2021: ΠΑΟ- Φενέρμπαχτσε 82-68, Νεμάνια Νέντοβιτς / Πηγή: Eurokinissi

Mε πειστική εμφάνιση και παρά την απουσία, λόγω τραυματισμού, του αρχηγού του, Ιωάννη Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός την Πέμπτη (22/10) κατάφερε να επικρατήσει της Φενέρμπαχτσε με 82-68 το βράδυ στο κλειστό του ΟΑΚΑ για την 5Η αγωνιστική της EuroLeague. Με αυτή τη νίκη οι «πράσινοι» ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 2-2 (έχει αναβληθεί ο αγώνας κόντρα στη Βιλερμπάν).

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τον «Εξάστερο» ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος ήταν ασταμάτητος, σημειώνοντας 28 πόντους με 7/12 τρίποντα. Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Κίφερ Σάικς, με 11 πόντους (3 τριπ.) και πέντε ασίστ.

Σημείο αναφοράς η εξαιρετική άμυνα του «τριφυλλιού» που κράτησε τον Νάντο Ντε Κολό στους πέντε μόλις πόντους και τον Γιαν Βέσελι στους έξι.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και τελείωσε το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενη 22-13. Στο 16΄ πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (33-23), για να κλείσει τελικά το πρώτο ημίχρονο στο +7 (37-30).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους η Φενέρ κατάφερε να ισοφαρίσει (43-43 στο 24΄) με πρωταγωνιστή τον Ντουβερίογλου (15π.), ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ξαναπήρε γρήγορα το πάνω χέρι και με ένα σερί 11-2 έφθασε στο 54-45 του 27΄.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όποτε οι Τούρκοι επιχειρούσαν να πλησιάσουν έβρισαν μπροστά τους τον εκπληκτικό Νέντοβιτς, ο οποίος με μεγάλο τρίποντο στο 37΄ έγραψε το 77-66 και σφράγισε τη νίκη του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (3 ασίστ), Όγκαστ 9 (4/4 διποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης, Φόστερ 6 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Νέντοβιτς 28 (2/5 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάικς 11 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 7 (1/5 τρίποντα), Μήτογλου (0/3 σουτ), Μπεντίλ 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοβ): Μπράουν 17 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πιερ 5 (1), Μπαρτέλ 2, Βέελι 6, Έντι 6 (2/8 τρίποντα), Ντίξον, Ντουβερίογλου 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές), Ουλανόβας 6.