Στο Champions League ο Πανιώνιος μετά την επικράτησή του επί του Απόλλωνα Σμύρνης

Πηγή: EUROKINISSI

Το εισιτήριο για το Champions League της επόμενης περιόδου κατέκτησε ο Πανιώνιος αφού τερμάτισε τρίτος στο πρωτάθλημα επικρατώντας, στο κολυμβητήριο της Αρτάκης, του Απόλλωνα Σμύρνης με 6-5 στη διαδικασία των πέναλτι και με συνολικό σκορ 21-20.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ, αλλά με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 4-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και να διατηρούν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 6-4.

Όμως ο Πανιώνιος μπήκε μεταμορφωμένος στην επανάληψη και κατάφερε να κάνει την ανατροπή καθώς με σερί 3-0 προηγήθηκε 7-6 και ολοκλήρωσε το τρίτο οκτάλεπτο βρισκόμενος μπροστά με 11-9. Στην τελευταία περίοδο, οι πολίστες των δύο ομάδων είχαν στο μυαλό τους να μην αφήσουν τους αντιπάλους τους να «ξεφύγουν» στο σκορ και ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Πανιώνιος είχε δύο τέρματα διαφορά (13-11), ο Απόλλων ισοφάρισε 1,5 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα στο τελευταίο λεπτό, διαμόρφωσαν το τελικό 14-14 στέλνοντας το παιχνίδι στα πέναλτι.

Στα πέναλτι, ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου Κώστας Λιμαράκης συνέβαλε στη νίκη αφού απέκρουσε το τελευταίο πέναλτι των φιλοξενούμενων.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 3-2, 7-3, 3-5.

Πανιώνιος (Κ. Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 3, Μπουζαλάς, Σπούνερ 1, Μπραίμης, Νταλάπας, Καλαϊτζής 2, Μουρατίδης 1, Παπάκος Ι. 2, Μοσκόφ 6, Δήμου Τ. 5, Καζάκος, Καπετανάκης, Ζουρίδης, Κουκούνης.

Απόλλων Σμύρνης (Ν. Δεληγιάννης): Καβουσανός, Αλαμάνος 2, Γαρδίκας 1, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Κίτσος, Γκουσάροβ 1, Χονδροκούκης 5, Βίσκοβιτς 1, Γούνας 4, Τσολακούδης, Σολανάκης 5, Δραγώνας, Τουρκομενής, Κότσκαρ.