Στο «Γ. Καραϊσκάκης» θα κριθεί η πρόκριση για τον Ολυμπιακό μετά το 1-1 με την Μακάμπι στη Χάιφα

Την τύχη στα χέρια του όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση των προκριματικών του Champions League ορίζει ο Ολυμπιακός μετά τη χτεσινή ισοπαλία με 1-1 εκτός έδρας με τη Μακάμπι Χάιφα στον πρώτο αγώνα για τον 2ο προκριματικό γύρο. Πλέον η ελληνική ομάδα, έχοντας το πλεονέκτημα της ρεβάνς στην έδρα της, θα επιδιώξει τη νίκη (δεν μετράει το εκτός έδρας γκολ) που θα την στείλει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι αν και στάθηκαν καλά κυρίως στα πρώτα 25λεπτα των ημιχρόνων, δεν απέφυγαν τα κενά διαστήματα και τις ολιγωρίες στην άμυνα, ενώ και πάλι, όπως και στα φιλικά, στερήθηκαν τη δημιουργία φάσεων.

Ο Ολυμπιακός ξεκινώντας καλύτερα προηγήθηκε με τον Ζινκερνάνγκελ στο 7′, ενώ άντεξε μέχρι την ανάπαυλα την πίεση των γηπεδούχων, για τους οποίους ακυρώθηκαν δύο γκολ ως οφσάιντ.

Στην επανάληψη παρότι η ελληνική ομάδα φάνηκε να ελέγχει τον ρυθμό μέχρι το 65′, στη συνέχεια οι ρυθμοί έπεσαν και εμφανίστηκαν σημάδια κούρασης αλλά και λάθη, ειδικά στην άμυνα. Από την άλλη, η Μακάμπι ανεβάζοντας στροφές πίεσε περισσότερο χάνοντας ευκαιρίες το διάστημα 75′ – 85′ με πιο σημαντικές το δοκάρι του Πιέρο και το πλασέ του Κορνού.

Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις με ένα …τυχερό γκολ του Χαζίζα.