Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Ολυμπιακός και ΑΕΚ

Ποδόσφαιρο-Κύπελο Ελλάδας- Ολυμπιακός- ΠΑΟΚ
Πηγή: Eurokinissi

Την πρόκρισή τους στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισαν την Τετάρτη (24/6) Ολυμπιακός και ΑΕΚ.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν 2-0 του ΠΑΟΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», ανατρέποντας το 3-2 της Τούμπας. Ενώ, από την πλευρά της, η «Ένωση» -μετά το 2-1 στην Αθήνα- πήρε το σκορ πρόκρισης (2-2) απέναντι στον Άρη στην παράταση της αναμέτρησης της Θεσσαλονίκης. Αυτός θα είναι ο 5ος σερί τελικός για την ΑΕΚ, η οποία είχε επικρατήσει 2-1 του Ολυμπιακού το 2016, στον τελευταίο στον οποίο είχαν συμμετάσχει οι «ερυθρόλευκοι».

Άρης-ΑΕΚ 2-2

Στον πρώτο χρονικά αγώνα της ημέρας, η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά -και άριστα στημένη- στον αγωνιστικό χώρο του «Κλεάνθης Βικελίδης», χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αξιοποιήσει με κάποιο τέρμα την ανωτερότητά της στο πρώτο ημίχρονο. Κάτι που έκαναν οι, «μεταμορφωμένοι» στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους, γηπεδούχοι στο 57’ με τον Ντάνιελ Μαντσίνι (ύστερα από ωραία ενέργεια και ασίστ του Γιάννη Φετφατζίδη).

Όπως είναι λογικό, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση τους, βρέθηκαν μία «ανάσα» από την ισοφάριση στο 75’ (δοκάρι του Αντρές Σιμόες), όμως ο Άρης ήταν αυτός που πέτυχε και δεύτερο γκολ, με τον Νικολάς Ντιγκινί στο 93’. Με τον τεχνικό των Θεσσαλονικιωτών να βλέπει αμφότερες τις αλλαγές του να σκοράρουν.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και χάρη στην τεράστια κλάση του Μάρκο Λιβάια πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Ο Κροάτης άσος ήταν αυτός που αρχικά με διπλή προσπάθεια στο 96’ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, στέλνοντας το ματς στην παράταση και εν συνεχεία έγραψε το τελικό 2-2 στο 12ο λεπτό του έξτρα μισάωρου.

Να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με οκτώ (!) παίκτες, καθώς στις καθυστερήσεις της παράτασης οι Πέτρος Μάνταλος, Αντρές Σιμόες και Νέλσον Ολιβέιρα δέχθηκαν τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Βέβαια, στην περίπτωση του Έλληνα μεσοεπιθετικού η παράβαση έγινε εσκεμμένα, αφού αν έμενε στην πρώτη κίτρινη που είχε δεχθεί νωρίτερα θα έχανε τον τελικό.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σάσα, Ροζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Ματίγια, Τόνσο (96’ Μαρτίνες), Γκάμα (89’ Ντιγκινί), Φετφατζίδης (78’ Μπα), Λάρσον (49’ Μαντσίνι), Ιντέγε.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης (46’ Παουλίνιο), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Λόπες (65’ Χουλτ), Σιμάο, Κρίστισιτς (73’ Αραούχο), Μάνταλος, Λιβάγια (111’ Σιμάνσκι), Βέρντε (65’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα.

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-0

Με τον ΠΑΟΚ να έχει σκορ πρόκρισης από τον πρώτο αγώνα στην Τούμπα, η εικόνα του ματς στα πρώτα λεπτά ήταν λίγο-πολύ εύκολο να προβλεφθεί. Οι Θεσσαλονικείς περίμεναν στα 2/3 του γηπέδου, προσπαθήσουν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις, με τον Ολυμπιακό να αναλαμβάνει να «φτιάξει» παιχνίδι.

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» φαίνονταν μπλοκαρισμένοι επιθετικά. Κάτι που οδήγησε στην… επιστράτευση του Κώστα Φορτούνη (αντί του Ανδρέα Μπουχαλάκη) από τον πάγκο, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Εν τέλει, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σταθεί εξαιρετικά στημένος στον αγωνιστικό χώρο (έχοντας χάσει μάλιστα και σημαντική ευκαιρία με τον Δημήτρη Λημνιό στο 30’) μέχρι το 63’. Η τριπλή αλλαγή του Αμπέλ Φερέιρα φαίνεται πως αποσυντόνισε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι το πλήρωσαν δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Μαντί Καμαρά έκανε την κίνηση από δεξία, έβγαλε τη σέντρα και ο Γιώργος Μασούρας με κεφαλιά «ψαράκι» άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό.

Μάλιστα, ο Αφρικανός μέσος, ο οποίος βρίσκεται σε εκπληκτικό «φεγγάρι», ήταν αυτός που πέτυχε και το δεύτερο τέρμα της ομάδας του στο 85’ (στην αμέσως προηγούμενη φάση ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με τον Ζοσέ Σα να αποκρούει την κεφαλιά του Φερνάντο Βαρέλα).

Το σκορ έμεινε ως είχε μέχρι το τέλος και το μόνο που άλλαξε ήταν η αριθμητική ισορροπία, καθώς ο «δικέφαλος του Βορρά» έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) του Ομάρ Ελ Καντουρί στις καθυστερήσεις.

Έτσι, από τη μία, οι «ερυθρόλευκοι» θα βρεθούν στον τελικό του Κυπέλλου, ύστερα από τέσσερα χρόνια και φουλάρουν για το νταμπλ. Από την άλλη, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έμειναν εκτός και του δεύτερου μεγάλου στόχου τους (μετά τη διαφαινόμενη απώλεια του πρωταθλήματος από τον Ολυμπιακό), με το μόνο που τους απομένει να είναι το κυνήγι της 2ης θέσης των Play Off της Super League 1, η οποία οδηγεί στα προκριματικά του Champions League της επόμενης σεζόν.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε,  Μπουχαλάκης (41′ Φορτούνης), Καμαρά, Μασούρας (79′ Καφού), Λοβέρα (46′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (88′ Χασάν).

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (74′ Μπίσεσβαρ), Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Εσίτι (74′ Στοχ), Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί, Τζόλης (63′ Ροντρίγκο), Λημνιός (63′ Λάμπρου), Άκπομ (63′ Σβιντέρσκι).