Στους αγώνες της 2ης αγωνιστικής των play out είχαμε τα αποτελέσματα :

Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης 1-1

Super League - Play outs: Ατρόμητος - Απόλλων Νέας Σμύρνης
Super League – Play outs: Ατρόμητος – Απόλλων Νέας Σμύρνης / Πηγή: Eurokinissi

Το 1ο ημίχρονο είδαμε πολύ κακό θέαμα. Δεν καταγράφηκε ούτε μία ευκαιρία με τους παίκτες των δύο ομάδων να συναγωνίζονται ποιος θα κάνει τα περισσότερα λάθη. Το σκηνικό άλλαξε για λίγο στο 2ο ημίχρονο. Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 49’ με σουτ του Φατιόν έξω από την περιοχή για να ισοφαρίσει άμεσα ο Ατρόμητος με ωραία προσπάθεια του Μανούσου στο 51’. Το γκολ αυτό στην αρχή ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά με χρήση της τεχνολογίας βαρ τελικά μέτρησε.

Η συνέχεια ήταν όπως και στο 1ο ημίχρονο. Ελάχιστες οι καλές προσπάθειες μέχρι τη λήξη του αγώνα και το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο.

Περίληψη του αγώνα

Γήπεδο: Περιστερίου με διαιτητή τον Μανούχο

Σκόρερ: Μανούσος 51’- Φατιόν 49’

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Γούτας, Μαυρομμάτης, Τομάσεβιτς, Χαρίσης (78′ Νάτσος), Σάλομον, Χριστοδουλόπουλος (46′ Αγκάγιεφ), Μουνίθ (64′ Ούμπιδες), Ενσικουλού (86′ Εντομβόνγι), Μανούσος (78′ Κωτσόπουλος)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ,  Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης,  Φατιόν, Σλίβκα, Κολ (90′ Λαγός),  Μπεντινέλι (83′ Φερνάντεθ), Ντάουντα (76′ Ιωαννίδης), Τσιλούλης (76′ Μουνιέ)

Κίτρινες κάρτες είδαν για τον Ατρόμητο ο Ούμπιδες στο 86’, ενώ για τον Απόλλωνα ο Μπεντινέλι στο 67’

ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Super League - Play outs: ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννενα
Super League – Play outs: ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννενα / Πηγή: Eurokinissi

Νίκη για τον ΟΦΗ μετά από 3 μήνες και μάλιστα με ανατροπή αφού βρέθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου πίσω στο σκορ. Στο 1ο ημίχρονο με εξαίρεση τα πρώτα 15 λεπτά που ο ΟΦΗ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τα Γιάννινα και είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Σαρδινέρο στο 7’ ήταν ένα πολύ κακό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στις καθυστερήσεις με πλασέ του Παμλίδη.

Στο 2ο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε αποφασισμένος και έφτασε στην ανατροπή με γκολ του Σαρδινέρο με έξοχο πλασέ στο 52’ και με εύστοχο πέναλτι του Σολίς στο 61’ (το έκανε ο Κάργας). Ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά τα δύο τέρματα που δέχτηκε ανέβασε την απόδοσή του αλλά ο Βάτερμαν όταν χρειάστηκε ήταν σε ετοιμότητα.

Γήπεδο: «Θ. Βαρδινογιάννης» με διαιτητή τον Γκορτσίλα

Σκόρερ: Σαρδινέρο 52’,  Σολίς 61’ με πέναλτι – Παμλίδης 45+2’

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Λυμπεράκης, Διαμαντής, Βούρος, Μαρινάκης, Μεγιάδο, Σακόρ, Γρίβας (46’ Φερέιρα, 90’ Βαφέας λόγω τραυματισμού), Στάρτζεον (81’ Νοικοκυράκης), Σολίς (76’ Μπαλογιάννης λόγω τραυματισμού), Σαρδινέρο.

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Παντελάκης, Πέερσμαν, Μπρένερ (58’ Μιλιντσεάνου), Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Ελευθεριάδης (46’ Νάουμετς), Παμλίδης.

Κίτρινες κάρτες είδαν για τον ΟΦΗ ο Λυμπεράκης στο 41’ και ο Βούρος στο 58’, ενώ για τον ΠΑΣ Γιάννινα οι Παμλίδης 24’ , Νάουμετς στο 65’ και ο Κάστρο στο 92’.

Λαμία-Βόλος 1-1

Σε ακόμη ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Στο 1ο ημίχρονο η φάση που ξεχώρισε ήταν το δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπουένο στο 14’.

Ίδια εικόνα είχε το παιχνίδι και στο 2ο ημίχρονο. Φτάνουμε στο 85’ όπου ο Κρητικός αντικαθιστά τον Ρενάτο Σάντος. Με την είσοδο του πέτυχε το γκολ για το Βόλο μετά από σέντρα του Φερράρι. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Μήτογλου ανατρέπει τον Καραμάνο και στο 88’ λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ντέλετιτς θα κάνει το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Γήπεδο: «Αθανάσιος Διάκος» με διαιτητή τον Φωτιά

Σκόρερ: Κρητικός 85’ – Ντέλετιτς 88’ με πέναλτι

Λαμία: Επασί, Σκόνδρας (79΄Προβυδάκης), Μαρτίνεθ, Αντέντζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης (65΄Παλαβαντισβίλι), Μπεχαράνο (79΄Βλάχος), Βασιλακάκης (65΄Χατζηστραβός), Ντέλετιτς, Ρόμανιτς (70΄Τσούκαλος), Καραμάνος

Βόλος: Γκαραβέλης, Τέκιο, Φερράρι, Μήτογλου, Γκρίλο, Τσοκάνης, Ρενάτο Σάντος (85΄Κρητικός), Νίνης, Μπουένο (71΄Μαρτίνες), Μπαρτόλο (82΄Ριένστρα), Δουβίκας

Κίτρινες κάρτες είδαν για την Λαμία οι Αντέντζο στο 57’ και Μπεχαράνο στο 74’, ενώ για τον Βόλο ο Φερράρι στο 90’.

ΑΕΛ – Παναιτωλικός 1-1

Super League - Play outs: ΑΕΛ - Παναιτωλικός
Super League – Play outs: ΑΕΛ – Παναιτωλικός / Πηγή: Eurokinissi

Η Λάρισα ήταν καλύτερη από τον Παναιτωλικό σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και το τελικό σκορ την αδικεί. Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 9’ με τον Κνετ να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε ο Πινακάς.

Οι παίκτες της Θεσσαλικής ομάδας συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν στο 44’ να ανοίξουν το σκορ με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Ντουρμισάι. Ο Παναιτωλικός κυνήγησε την ισοφάριση με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και κατάφερε να την πετύχει γρήγορα με ατομική προσπάθεια και σουτ του Βέργου στο 50’.

Η Λάρισα πίεσε έχασε καλές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το 2ο γκολ που θα της έδινε σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Γήπεδο: Αλκαζάρ με διαιτητή τον Ευαγγέλου

Σκόρερ: Ντουρμισάι 44’ – Βέργος 50’

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι , Μπέρτος Χουσίνο (46’ Ηλιάδης) Μαξιμένκο Γιακιμόφσκι (84’ Τσόσιτς), Στίφλερ Κολομπίνο, Μπεν Χατίρα (87’ Γκράουρ) Ακούνια Πινακάς (67’ Μουκάντζο) , Ντουρμισάι (84’ Νούνιτς).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ , Τσιγγάρας (79’ Μεντίνα) Καρασαλίδης Τσότσαλιτς Περέιρα ,  Εντινγκά (85’ Μανθάτης) Ταχάρ, Μεντόσα (85’ Ντάλσιο) Αριγίμπι (73’ Μαλής) Ντίας,  Βέργος.

Κίτρινες κάρτες είδαν για την ομάδα της Λάρισας οι Ντουρμισάι στο 36’, Γιακιμόφσκι στο 48’ και ο Στίφλερ στο 90+3’, ενώ για την ομάδα του Παναιτωλικού οι Τσότσαλιτς στο 36’, Περέιρα στο 60’ και ο Μαλής στο 74’