Τελικός NBA: Δεν τα κατάφεραν οι Μπακς απέναντι στους Σανς στο πρώτο ματς

Οι Σανς στον 1ο αγώνα της σειράς των τελικών του ΝΒΑ πήραν την νίκη κόντρα στους Μπακς / Πηγή: ESPN

Οι Σανς στον 1ο αγώνα της σειράς των τελικών του ΝΒΑ πήραν την νίκη και κράτησαν το πλεονέκτημα έδρας. Οι Μπακς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στη σύνθεσή τους 8 ημέρες μετά τον τραυματισμό τους προδόθηκαν από την αστοχία των περιφερειακών τους (κυρίως του Χόλιντέϊ που είχε 4/14 σουτ) και δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι περισσότερο παρά την καλή τους εμφάνιση.

Το 1ο δωδεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους Σανς να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι με 30-26. Το γεγονός ότι Μίντλετον και Χολιντέϊ είχαν 2/10 σουτ άφηνε μεγάλες ελπίδες στους Μπακς. Με τους Πολ και Μπούκερ να τους οδηγούν στο σκοράρισμα οι Σανς έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 8 πόντους 57-49.

Το 3ο δωδεκάλεπτο αποδείχτηκε καταστροφικό για τα ελάφια. Οι Σανε έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Πολ αύξαναν συνεχώς την διαφορά η οποία στο τέλος της περιόδου έφτασε στους 16 πόντους. Στην 4η περίοδο οι προσπάθειες των Μπακς να επιστρέψουν σταματούσε στα μεγάλα σουτ των Μπούκερ και Πολ κάθε φορά που η διαφορά μειωνόταν.

Από τους Σανς κορυφαίος ο Πολ με 32 πόντους , 4 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες ο Μπούκερ με 27 πόντους και 6 ασίστ και ο Έιτον με 22 πόντους και 19 ριμπάουντ. Από τους Μπακς ο Μίντλετον ήταν ο 1ος σκόρερ με 29 πόντους αλλά και 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Αντετοκούνμπο με 20 πόντους 17 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 35΄ έδειξε σε καλή κατάσταση μετά τον τραυματισμό του. Αυτός που δεν βοήθησε στο σκοράρισμα ήταν ο Χολιντέϊ ο οποίος έμεινε στους 10 πόντους έχοντας όμως 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Επόμενος αγώνας της σειράς τα ξημερώματα της Παρασκευής στο Φοίνιξ και πάλι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-26, 57-49, 92-76, 118-105

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Μόντι Γουίλιαμς): Μπρίτζες 14 (2), Κράουντερ 1 (0/8 σουτ), Έιτον 22 (8/10 δίποντα, 6/6 βολές, 19 ριμπάουντ), Μπούκερ 27 (7/13 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 10/10 βολές, 6 ασίστ), Πολ 32 (8/12 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πέιν 10 (2), Σάριτς, Τζόνσον 10 (2), Κρεγκ 2, Καμίνσκι

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 7 (1), Αντετοκούνμπο 20 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/12 βολές, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λόπεζ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίντλετον 29 (7/14 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 10 (4/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πόρτις 5 (1), Φορμπς 6 (2), Κόνατον 8 (2), Τιγκ 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Φοίνιξ Σανς: 30/54 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 25/26 βολές, 48 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 24/52 δίποντα, 16/36 τρίποντα, 9/16 βολές, 55 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη