Το πανόραμα του EURO 2020

Μπάλα ποδοσφαίρου, διοργάνωση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου
Euro_2020 / Πηγή: Eurokinissi

Φάση των ομίλων

1ος όμιλος

  • Τουρκία – Ιταλία 0-3 (53′ αυτ. Ντεμιράλ, 66′ Ιμόμπιλε, 79′ Ινσίνιε)
  • Ουαλία-Ελβετία 1-1 (74′ Μουρ – 49′ Εμπολό)
  • Τουρκία – Ουαλία 0-2 (42′ Ράμσεϊ, 95′ Ρόμπερτς)
  • Ιταλία – Ελβετία 3-0 (26′, 52′ Λοκατέλι, 89′ Ιμόμπιλε)
  • Ιταλία – Ουαλία 1-0 (39΄Πεσίνα)
  • Ελβετία – Τουρκία 3-1( 6΄Σεφέροβιτς, 26΄, 68΄Σακίρι-62΄Καβετσί)

Προκρίθηκαν η Ιταλία και η Ουαλία και σαν μία από τις καλύτερες τρίτες η Ελβετία.

2ος όμιλος

  • Δανία – Φιλανδία 0-1 (59′ Πογιάμπαλο)
  • Βέλγιο – Ρωσία 3-0 (10′, 88′ Λουκάκου, 34′ Μενιέ)
  • Φιλανδία – Ρωσία 0-1 (45′ Μίραντσουκ)
  • Δανία – Βέλγιο 1-2 (2′ Πόουλσεν – 55′ Αζάρ, 71′ Ντε Μπρόινε)
  • Φιλανδία – Βέλγιο 0-2 (Χραντέτσκι 74′, Λουκάκου 81′)
  • Ρωσία – Δανία 1-4 (Τζιούμπα 70′ – Ντάμσγκααρντ 38′, Πόουλσεν 59′, Κρίστενσεν 79′, Μάλε 82′)

Προκρίθηκαν το Βέλγιο και η Δανία

3ος όμιλος

  • Αυστρία – Β. Μακεδονία 3-1 (18′ Λάινερ, 78′ Γκρέγκοβιτς, 89′ Αρναούτοβιτς – 28′ Πάντεφ)
  • Ολλανδία – Ουκρανία 3-2 (52’ Βαϊνάλντουμ, 58’ Βέγκχορστ, 85’ Ντάμφρις – 75’ Γιαρμολένκο, 79’ Γιάρεμτσουκ)
  • Ουκρανία – Β. Μακεδονία 2-1 (29′ Γιαρμολένκο, 34’ Γιάρεμτσουκ – 57′ Αλιόσκι)
  • Ολλανδία – Αυστρία 2-0 (11′ Ντεπάι, 67′ Ντάμφρις)
  • Ουκρανία – Αυστρία 0-1 (21′ Μπαουμγκάρτνερ)
  • Β. Μακεδονία – Ολλανδία 0-3 (24′ Ντεπάι, 51′, 58′ Βαϊνάλντουμ)

Προκρίθηκαν η Ολλανδία και η Αυστρία και σαν μία από τις καλύτερες τρίτες η Ουκρανία.

4ος όμιλος

  • Αγγλία – Κροατία 1-0 (57′ Στέρλινγκ)
  • Σκωτία-Τσεχία 0-2 (42′, 52′ Σικ)
  • Κροατία – Τσεχία 1-1 (35′ Σικ – 47′ Πέρισιτς)
  • Αγγλία – Σκωτία (0-0)
  • Τσεχία – Αγγλία 0-1 (Στέρλινγκ 12′)
  • Κροατία – Σκωτία 3-1 (Βλάσιτς 17′, Μόντριτς 62′, Πέρισιτς 77′ – Μακγκρέγκορ 42′)

Προκρίθηκαν η Αγγλία και η Κροατία και σαν μία από τις καλύτερες τρίτες η Τσεχία.

5ος όμιλος

  • Πολωνία-Σλοβακία 1-2 (46′ Λινέτι – 18′ αυτ. Σέζνι, 69′ Σκρίνιαρ)
  • Ισπανία – Σουηδία 0-0
  • Σουηδία – Σλοβακία 1-0 (77′ Φόρσμπεργκ)
  • Ισπανία – Πολωνία 1-1 (25′ Μοράτα – 54′ Λεβαντόφσκι)
  • Σουηδία – Πολωνία 3-2 (2΄, 59΄Φόσμπεργκ, 94΄Κλάεσον- 61΄, 84΄Λεβαντόφσκι )
  • Σλοβακία – Ισπανία 0-5 (30΄Ντουμπράβνα(αυτ), 45+3΄Λαπόρτε, 56΄Σαράμπια, 67΄ Τόρες, 71΄Κούτσκα(αυτ))

Προκρίθηκαν η Σουηδία και η Ισπανία

6ος όμιλος

  • Ουγγαρία-Πορτογαλία 0-3 (84′ Γκερέιρο, 87′ πεν., 90+2 Ρονάλντο)
  • Γαλλία – Γερμανία 1-0 (20′ αυτογκόλ Χούμελς)
  • Ουγγαρία – Γαλλία 1-1 (45’+2′ Φιόλα – 66′ Γκριεζμάν)
  • Πορτογαλία – Γερμανία 2-4 (15′ Ρονάλντο, 67′ Ζότα – 35′ αυτογκόλ Ντίας, 39′ αυτογκόλ Γκερέιρο, 51′ Χάβερτζ, 60′ Γκόσενς)
  • Γερμανία – Ουγγαρία 2-2 (Χάβερτς 66′, Γκορέτσκα 84′ – Σάλαϊ 11′, Σάφερ 68′)
  • Πορτογαλία – Γαλλία 2-2 (Ρονάλντο 31′, 60′ – Μπενζεμά 45′, 47′)

Προκρίθηκαν η Γαλλία και η Γερμανία και σαν μία από τις καλύτερες τρίτες η Πορτογαλία.

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

  • Ουαλία – Δανία 0-4(27′, 48′ Ντόλσμπεργκ, 88′ Μέλε, 90′ Μπρέϊθγουέιτ)
  • Iταλία – Αυστρία 2-1(95′ Κιέζα, 105′ Πεσίνα – 114′ Σάσα Κάλαϊτζιτς)
  • Ολλανδία – Τσεχία 0-2(Πάτρικ Σικ 80′, Τόμας Χόλες 68′)
  • Βέλγιο Πορτογαλία 1-0(42′ Αζάρ)
  • Kροατία Ισπανία 3-5 στην παράταση (3-3 Κ.Δ.)(Πάσαλιτς 90′, Όρσιτς 85′, Πέδρι 20′ – Οϊαρθάμπαλ 103′, Μοράτα 100′, Τόρες 77′, Αθπικουέτα 57′, Σαράμπια 38′)
  • ΓαλλίαΕλβετία 3-3(4-5 στα πέναλτι) – (Πογκμπά 75′, Μπενζεμά 57′, 59′ – Γκαβράνοβιτς 90′, Σεφέροβιτς 15′, 81′)
  • Αγγλία Γερμανία 2-0(Στέρλινγκ 75′, Κέιν 86′)
  • Σουηδία Oυκρανία 1-2(Φόρσμπεργκ 43′ – Ζνιντσένκο 27′, Ντόβμπικ 120′)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

  • Βέλγιο – Ιταλία 1-2(45’+2′ πέν. Λουκάκου – 31′ Μπαρέλα, 44′ Ινσίνιε)
  • Ελβετία – Ισπανία 1-1 (1-3 στα πέναλτι) (68′ Σακίρι – 8′ αυτ. Ζακάρια)
  • Ουκρανία – Αγγλία 0-4(4′, 50′ Kέιν, 46′ Μαγκουάιρ, 63′ Χέντερσον)
  • Τσεχία – Δανία 1-2(49′ Σικ – 5′ Ντιλέινι, 42′ Ντόλμπεργκ)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

  • Ιταλία – Ισπανία 1-1 (4-2 στα πέναλτι) (Κιέζα 60′ – Μοράτα 80′)
  • Αγγλία – Δανία 2-1 (Κέιν 104′, Κιάερ αυτογκόλ 39′ – Ντάμσγκααρντ 30′)

ΤΕΛΙΚΟΣ

Ιταλία – Αγγλία 1-1 (3-2 στα πέναλτι) (Μπονούτσι 67′ – Σο 2′)

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

5 ΓΚΟΛ:

  • Ρονάλντο (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)
  • Σικ (ΤΣΕΧΙΑ)

4 ΓΚΟΛ:

  • Μπενζεμά (ΓΑΛΛΙΑ)
  • Φόρσμπεργκ (ΣΟΥΗΔΙΑ)
  • Λουκάκου (ΒΕΛΓΙΟ)
  • Κέιν (ΑΓΓΛΙΑ)

3 ΓΚΟΛ:

  • Βαϊνάλντουμ (ΟΛΛΑΝΔΙΑ)
  • Λεβαντόφσκι (ΠΟΛΩΝΙΑ)
  • Σεφέροβιτς, Σακίρι (ΕΛΒΕΤΙΑ)
  • Στέρλινγκ (ΑΓΓΛΙΑ)
  • Ντόλμπεργκ (ΔΑΝΙΑ)
  • Μοράτα (ΙΣΠΑΝΙΑ)

2 ΓΚΟΛ:

  • Λοκατέλι, Ιμόμπιλε, Πεσίνα, Ινσίνιε, Κιέζα (ΙΤΑΛΙΑ)
  • Γιαρμολένκο, Γιάρεμτσουκ (ΟΥΚΡΑΝΙΑ)
  • Ντάμφρις, Ντεπάι (ΟΛΛΑΝΔΙΑ)
  • Πόουλσεν, Μέλε, Ντάμσγκααρντ (ΔΑΝΙΑ)
  • Πέρισιτς (ΚΡΟΑΤΙΑ)
  • Χάβερτς (ΓΕΡΜΑΝΙΑ)
  • Τοργκάν Αζάρ (ΒΕΛΓΙΟ)
  • Σαράμπια, Φεράν Τόρες (ΙΣΠΑΝΙΑ)

1 ΓΚΟΛ:

  • Μπαρέλα, Μπονούτσι (ΙΤΑΛΙΑ)
  • Εμπολό, Γκαβράνοβιτς (ΕΛΒΕΤΙΑ)
  • Μουρ, Ράμσεϊ, Ρόμπερτς (ΟΥΑΛΙΑ)
  • Πογιάνπαλο (ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ)
  • Ντιλέινι, Κρίστενσεν, Μπρεθγουέιτ (ΔΑΝΙΑ)
  • Μενιέ, Ντε Μπρόινε (ΒΕΛΓΙΟ)
  • Λάινερ, Γκρέγκοριτς, Αρναούτοβιτς, Μπαουμγκάρτνερ, Κάλαϊτζιτς (ΑΥΣΤΡΙΑ)
  • Πάντεφ, Αλιόσκι (ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ)
  • Βέγκχορστ (ΟΛΛΑΝΔΙΑ)
  • Λινέτι (ΠΟΛΩΝΙΑ)
  • Σκρίνιαρ (ΣΛΟΒΑΚΙΑ)
  • Γκερέιρο, Ντιόγκο Ζότα (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)
  • Τζιούμπα, Μίραντσουκ (ΡΩΣΙΑ)
  • Βλάσιτς, Μόντριτς, Όρσιτς, Πάσαλιτς (ΚΡΟΑΤΙΑ)
  • Γκριεζμάν, Πογκμπά (ΓΑΛΛΙΑ)
  • Φιόλα, Άνταμ Σάλαϊ, Σάφερ (ΟΥΓΓΑΡΙΑ)
  • Γκόσενς, Γκορέτσκα (ΓΕΡΜΑΝΙΑ)
  • Λαπόρτ, Αθπιλικουέτα, Ογιαρθάμπαλ (ΙΣΠΑΝΙΑ)
  • Καχβετσί (ΤΟΥΡΚΙΑ)
  • ΜακΓκρέγκορ (ΣΚΩΤΙΑ)
  • Χόλες (ΤΣΕΧΙΑ)
  • Ζιντσένκο, Ντόβμπικ (ΟΥΚΡΑΝΙΑ)
  • Μαγκουάιρ, Χέντερσον, Σο (ΑΓΓΛΙΑ)

ΑΥΤΟΓΚΟΛ:

τεμιράλ (ΤΟΥΡΚΙΑ), Στσέζνι (ΠΟΛΩΝΙΑ), Χούμελς (ΓΕΡΜΑΝΙΑ), Ρούμπεν Ντίας (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ), Γκερέιρο (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ), Χραντέτσκι (ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ), Ντουμπράβκα, Κούτσκα (ΣΛΟΒΑΚΙΑ), Πέδρι (Ισπανία), Ζακάρια (ΕΛΒΕΤΙΑ), Κιάερ (Δανία), Σο (ΑΓΓΛΙΑ)

Πηγή : Fosonline.gr

Ετικέτες: ,

Δείτε ακόμα...