UEFA Conference League: Δεν τα κατάφεραν ΑΕΚ και Άρης

Μπάλα - Τερματοφύλακας - Ποδόσφαιρο - Super League
Πηγή: Eurokinissi

Η ΑΕΚ στη ρεβάνς του 1-2 της Βοσνίας έχασε πολλές κλασικές ευκαιρίες αλλά κατάφερε με τον Μάνταλο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Στα 30 λεπτά της παράτασης δεν μπόρεσε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και στην διαδικασία των πέναλτι ηττήθηκε με 2-3 γνωρίζοντας έναν ατιμωτικό αποκλεισμό. Μοιραίοι για την ΑΕΚ ο Αραούχο και ο Ανσαριφάρντ που πέρα από τα πέναλτι στα οποία αστόχησαν έχασαν πολλές και κλασικές ευκαιρίες.

Στο 10΄ η 1η καλή φάση για την ΑΕΚ με τον Αραούχο να πιάνει το σουτ από καλή θέση μετά από σέντρα από τα δεξιά του Μπακάκη και τον Μπογκντάνοβιτς να αποκρούει εύκολα. Η Βελέζ απάντησε στο 14΄ με τον Όστιτς να σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Στάνκοβιτς. Στο 25΄ πάλι από σέντρα του Μπακάκη ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά αλλά αυτή κατέληξε στην αγκαλιά του Μπογκντάνοβιτς. Στο 32΄ από το απευθείας φάουλ του Πρσες η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 34΄ ο Αραούχο πλάσαρε εντελώς αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 36΄ μετά την λάθος εκτίμηση του Μιτάι σέντρα από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Ζαΐμοβιτς ο οποίος έπιασε το απευθείας σουτ αλλά ο Στάνκοβιτς απέκρουσε. Στο 37΄ στην αντεπίθεση της ΑΕΚ η μπάλα έφτασε στον Αραούχο ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Μπογκντάνοβιτς ο οποίος στη συνέχεια απέκρουσε και το σουτ του Μάνταλου.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο 2ο ημίχρονο και στο 52΄ μετά από πάσα του Λιβάι Γκαρσία ο Τάνκοβιτς αστόχησε από καλή θέση. Στο 68΄ο Τσόσιτς έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα άουτ μέσα από την μικρή περιοχή. Στο 76΄ ο Τζαβέλλας σκόραρε αλλά σωστά δεν μέτρησε το γκολ αφού ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ όταν έφτασε η μπάλα σε αυτόν. Στο 80΄ ο Λιβάι Γκαρσία βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό, ενώ στο 89΄ το σουτ του Αλμπάνη από καλή θέση πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 90+2΄ ο Ανσαριφάρντ αστόχησε από καλή θέση και ενώ όλα έδειχναν ότι είχαν τελειώσει σε ένα γέμισμα μέσα στην περιοχή της Βελέζ στο 90+8΄ η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο και αυτός από κοντά την έστειλε στα δίχτυα στέλνοντας το ματς στην παράταση. Να θυμίσουμε ότι από φέτος έχει καταργηθεί το εκτός έδρας γκολ.

Στην παράταση ο Ανσαριφάρντ νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Μπογκντάνοβιτς στο 91΄. Στο 104΄ ο Αραούχο βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το σουτ του απέκρουσε και πάλι ο Μπογκντάνοβιτς και στο 108΄ ο Μάνταλος έστειλε την μπάλα άουτ. Οι δύο ομάδες εμφανώς κουρασμένες απέφυγαν να ρισκάρουν και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου :

Γκεοργκίγεβιτς: Απόκρουση Στάνκοβιτς (0-0)

Αραούχο: Απόκρουση Μπογκντάνοβιτς (2-3)

Η Βελέζ στην επόμενη φάση του θεσμού θα αντιμετωπίσει την σουηδική Έλφσμποργκ.

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

AΕΚ – ΒΕΛΕΖ 1-0 (2-3 στα πέναλτι)

Σκόρερ ο Μάνταλος στο 8 λεπτό τον καθυστερήσεων με κοντινό σουτ. Στην διαδικασία των πέναλτι ευστόχησαν ο Τζαβέλλας και ο Σάκχοφ για την ΑΕΚ και οι Μπραντάο, Τσβιγιάνοβιτς και Σβόνιτς για την Βελέζ.

Γήπεδο: Ο.Α.Κ.Α με διαιτητή τον Σκωτσέζο Κλάνσι

Συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μπακάκης (91΄ Σβάρνας), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μιτάι (69΄ Λόπες), Λε Ταλέκ, Μάνταλος, Σιμάνσκι, Γκαρσία (81΄ Αλμπάνης – 91΄ Σάκχοφ), Αραούχο, Τάνκοβιτς (62΄ Ανσαριφάρντ)

ΒΕΛΕΖ ΜΟΣΤΑΡ (Φέντα Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς, Φερέιρα, Ίσιτς (95΄ Μπραντάο), Ζελίκοβιτς, Όβτσινα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς (87΄ Ζβόνιτς), Πρσες (63΄ Βεχάμποβιτς), Τσόσιτς (95΄ Όσμιτς), Άντουσιτς (73΄ Τσβιγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς (73΄ Γκεοργκίγεβιτς)

Κίτρινες κάρτες είδαν για την ΑΕΚ ο Βράνιες στο 45+1΄, ο Μιτάι στο 46΄, ο Σάκχοφ στο 101΄ , ο Σιμάνσκι στο 110΄ και ο Λόπες στο 120΄. Για την Βελέζ ο Ζαΐμοβιτς στο 32΄, ο Τσόσιτς στο 57΄, Τσβιγιάνοβιτς στο 82΄, ο Βεχάμποβιτς στο 90΄, ο Μπραντάο στο 97΄ και ο Όβτσινα στο 102΄.

Άρης – Αστάνα 2-0 (2-1 στην παράταση)

Ο Άρης στη ρεβάνς του 0-2 του Καζακστάν κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ του 1ου αγώνα έχοντας πολύ καλή απόδοση και χάνοντας αρκετές σημαντικές ευκαιρίες. Λίγο πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού είδε τον Ματέο Γκαρσία να αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα. Παρά το γεγονός αυτό είχε σημαντικές φάσεις να πετύχει ένα 3ο γκολ στην παράταση χωρίς επιτυχία. Σαν να μην έφτανε αυτό δέχτηκε την μείωση του σκορ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης από μια στημένη φάση και αποκλείστηκε άδοξα από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 4΄ ο Σάσα σούταρε στη γωνία με τον γκολκίπερ της Αστάνα να διώχνει, στο 13′ ο Μπεναλουάν έχασε καλή ευκαιρία μέσα από την μικρή περιοχή. Στο 17΄ο Γκάμα επιχείρησε να σκοράρει χωρίς επιτυχία με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ. Στο 18΄ ο Μαντσίνι δεν έκανε καλό σουτ παρά την ωραία προσπάθειά του. Στο 31΄ η πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Νεπογκόντοφ να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Μάνου. Στο 35΄ ο Μαντσίνι έκανε τη σέντρα με τον Μάνο και πάλι να μην προλαβαίνει από κοντά να κάνει επαφή.

Στο 36΄ ο Άρης άνοιξε το σκορ με τον Μάνο. Ο Γκάμα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φαμπιάνο έπιασε την κεφαλιά την οποία απέκρουσε δύσκολα ο Νεπογκόντοφ με την μπάλα να μην απομακρύνεται και τον Μάνο από πολύ κοντά να στέλνει με σουτ την μπάλα στα δίχτυα. Μετά το γκολ ο Άρης ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του με τον Σάσα στο 38΄ να μην καταφέρνει να σκοράρει και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και πάλι ο Σάσα να μην πιάνει καλά το σουτ έπειτα από πάσα του Μάνου. Στην συνέχεια της φάσης ο Ντένις μπλόκαρε το σουτ του Εουγκένιο. Το ημίχρονο βρήκε τον Άρη να έχει πετύχει ένα γκολ , να είναι πολύ καλύτερος έχοντας 14 τελικές και 9 κόρνερ αλλά μην έχει ακόμη φτάσει σε σκορ πρόκρισης.

Στο 2ο ημίχρονο η 1η καλή στιγμή και πάλι για τον Άρη με το σουτ του Μαντσίνι στο 53΄ να περνάει πάνω από την εστία. Νέο άστοχο σουτ στο 59΄ από τον Γκάμα αυτή την φορά. Στο 61΄ ο Γκάμα εκτέλεσε το κόρνερ ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά αλλά ο Νεπογκόντοφ απέκρουσε. Η Αστάνα απείλησε με κεφαλιά του Τομάσεβιτς στο 64΄, ενώ έχασε την μεγάλη ευκαιρία στο 72΄ με τον Ντένις να αποκρούει το σουτ του Εουγκένιο. Στο 74΄ νέα προσπάθεια για την Αστάνα με το σουτ του Εμπόνγκ να περνάει άουτ.

Φτάσαμε έτσι στο 78΄ και ο Άρης διπλασίασε τα τέρματά του. Σε ένα από τα πολλά κόρνερ που κέρδισε ο Άρης, ο Γκάμα το εκτέλεσε μέσα στην περιοχή και ο Σάσα με ανάποδη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Αστάνα γράφοντας το 2-0. Από νέο κόρνερ του Γκάμα στο 83΄ ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά χωρίς όμως να στείλει την μπάλα προς το τέρμα. Στο 85΄ ο Μπεϊσεμπέκοφ επιχείρησε το σουτ από μακριά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Και στο 86΄ ήρθε η φάση που έκρινε το παιχνίδι σε μεγάλο βαθμό. Ο Ματεό Γκαρσία που είχε πάρει κίτρινη κάρτα λίγο μετά την είσοδό του για θέατρο αποβλήθηκε στο 86′ με δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο παίξιμο πάνω σε αντίπαλο. Στην εκπνοή ο Άρης ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Μπερτόγλιο από τον Καντέτε αλλά παρά τις διαμαρτυρίες παικτών και φιλάθλων ο Ιταλός διαιτητής δεν σφύριξε κάτι. Στο ριπλέι φαίνεται να υπάρχει επαφή αλλά σε αυτή την φάση δεν υπάρχει var που ίσως να άλλαζε την απόφαση του διαιτητή.

Στην παράταση η Αστάνα προχώρησε σε αντικατάσταση του τραυματία Νεπογκόντοφ με τον Ζαρούτσκι. Στο 91΄ ο Ζαρούτσκι μπλόκαρε το σουτ του Γκάμα. Στο 100΄ ο Ντένις απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Αϊμπέτοφ με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι. Στο 101΄ τρομερή χαμένη ευκαιρία από τον Μάνο ο οποίος νικήθηκε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ από τον Ζαρούτσκι. Στο 113΄ και πάλι ο Ζαρούτσκι μετά από κόρνερ του Γκάμα απέκρουσε πρώτα την κεφαλιά του Μπεναλουάν και μετά το σουτ του Σάσα. Κι ενώ ο Άρης έδειχνε να κρατάει την μπάλα περιμένοντας να πάει στην διαδικασία των πέναλτι η Αστάνα κέρδισε ένα φάουλ στο 120΄. Το εκτέλεσε ο Εουγκένιο και ο Μπίτρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άρη και την πρόκριση στα χέρια των Καζάκων.

Η Αστάνα στην επόμενη φάση του θεσμού θα αντιμετωπίσει την Φιλανδική Κουόπιο.

Άρης – Αστάνα 2-1 στην παράταση

Σκόραραν ο Μάνος στο 36΄ με κοντινό σουτ, ο Σάσα στο 78΄ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και ο Μπίτρι στο τελευταίο λεπτό της παράτασης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ.

Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης με διαιτητή τον Ιταλό Φάμπρι

Άρης (Άκης Μάντζιος)Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια (83′ Τζέγκο), Μαντσίνι (66′ Γκαρσία), Μπερτόγλιο (115′ Χαΐροβιτς), Γκάμα, Μάνος (102′ Μπρούνο)

Αστάνα (Αντρέι Τιχόνοφ): Νεπογκόντοφ (91′ Ζαρούτσκι), Ρουκάβινα, Μπίτρι, Τομάσεβιτς, Μπεϊσεμπέκοφ, Εμπόνγκ, Κουάτ (64′ Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Μπετσιράι (46′ Καντέτε), Εουγκένιο, Μπαρσεγκιάν (80′ Αϊμπέτοφ)

Κίτρινες κάρτες είδαν για τον Άρη ο Σούντγκρεν στο 22΄, ο Μαντσίνι στο 32΄, ο Γκαρσία στο 66΄ για θέατρο σε προσπάθεια να ξεγελάσει τον διαιτητή και να πάρει πέναλτι και στο 86΄ για επικίνδυνο παιχνίδι με αποτέλεσμα να αντικρύσει την κόκκινη κάρτα. Για την Αστάνα ο Μπαρσεγκιάν στο 37΄, ο Αϊμπέτοφ στο 80΄ γιατί μπήκε νωρίτερα σαν αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο και ο Καντέτε στο 90+8΄.

Κόκκινη κάρτα είδε για τον Άρη ο Ματέο Γκαρσία στο 86΄( 2η κίτρινη).