Βόλεϊ Γυναικών: Ολυμπιακός – Μινσκ 3-2

CEV CHALLENGE CUP / ΟΣΦΠ – ΜΙΧΑΝΣΚΑ ΜΙΝΣΚ (ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΗΣ / EUROKINISSI)

Για τον 3ο προκριματικό γύρο του CEV Champions League η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-2 σετ της Μιντσάνκα Μίνσκ στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο κλειστό του Ρέντη.

Από τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός πήρε δύο πόντους έναντι 1 της αντιπάλου και στον επαναληπτικό αγώνα που είναι προγραμματισμένος για τις 14/10 στη Λευκορωσία, χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να πανηγυρίσει την πρόκριση στον επόμενο προκριματικό γύρο του CEV Champions League.

Η ομάδα του Ολυμπιακού προηγήθηκε στα σετ με 1-0 με όπλο το σερβίς και τα τελειώματα στην επίθεση. Το δεύτερο σετ πήγε στις φιλοξενούμενες που κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύσκολα. Οι ερυθρόλευκες πήραν το 3ο σετ και οι Λευκορώσες το 4ο. Οι δύο ομάδες πήγαν στο τάι μπρέικ όπου έγινε πραγματικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να πάρει τη νίκη που τον έφερε λίγο πιο κοντά στην πρόκρισή του στην επόμενη φάση των προκριματικών.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-21, 25-27, 25-23, 20-25, 15-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Zιλ Φερέρ Κουτίνιο): Γιώτα 15 (9/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Κόστα 20 (19/42 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-36% αρ.), Χριστοδούλου 1 (1 άσσος), Χίπε 24 (22/52 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.-25% αρ.), Κακουράτου -λ (37% υπ.- 21% αρ.)/ Σάλας 2 (2/5 επ., 29% υπ.-14% αρ.)

ΜΙΝΣΚ (Σαλίκοφ): Σιακρέταβα 19 (16/46 επ., 3 μπλοκ,), Βλαντίκα 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Μάρκεβιτς 10 (8/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% επ.-28% αρ.), Λαπατό 4 ( 1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάζιουκ 21 (13/19 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Λιαμπιοντκίνα 16 (14/39 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ.-24% αρ.), Πανασένκα -λ (39% υπ.-11% αρ.), Σαλίκοβα, Φενταρίντσικ