47 Φεστιβάλ ΚΝΕ- “Οδηγητή”: Ανακοινώθηκε το καλλιτεχνικό πρόγραμμα

Ανακοινώθηκε το καλλιτεχνικό πρόγραμμα των εκδηλώσεων του 47ου Φεστιβάλ της ΚΝΕ και του “Οδηγητή”.

«Να ζεις, να τολμάς, να προχωράς – Για την κοινωνία της πραγματικής ελευθερίας, τον σοσιαλισμό». Αυτό είναι το σύνθημα του 47ου Φεστιβάλ ΚΝΕ – Οδηγητή, που ξεκινάει το «ταξίδι» του σε όλη τη χώρα, παίρνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας της υγείας των διοργανωτών και επισκεπτών.

Οι εκδηλώσεις του θα κορυφωθούν στις 23-24-25 Σεπτεμβρίου στην Αθήνα, στον χώρο του Πάρκου Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Αντώνης Τρίτσης».

Το Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου θα απευθύνει χαιρετισμό ο Γραμματέας του ΚΣ της ΚΝΕ, Νίκος Αμπατιέλος και στη συνέχεια θα μιλήσει ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Δημήτρης Κουτσούμπας.

Στη Θεσσαλονίκη οι εκδηλώσεις του 47ου Φεστιβάλ ΚΝΕ-Οδηγητή θα πραγματοποιηθούν στις 16-17-18 Σεπτεμβρίου στο πρώην στρατόπεδο Καρατάσιου.


Το καλλιτεχνικό πρόγραμμα για το τριήμερο των εκδηλώσεων στην Αθήνα έχει ως εξής:

Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 // «Πώς να σωπάσω…»

Ενορχήστρωση: Γιάννης Παπαζαχαριάκης

Συμμετέχουν: Χρήστος Θηβαίος, Βιολέτα Ίκαρη, Ανδριάννα Μπάμπαλη, Κώστας Τριανταφυλλίδης

Αφήγηση: Κώστας Καζάκος

23.00 // Συναυλία με τον Γιώργο Νταλάρα

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.00 // Συναυλία με τη Φωτεινή Βελεσιώτου

22.30 // Ποντιακό γλέντι με τους «LedSeftelin»

00.00 // Παραδοσιακό γλέντι με τους Πετρολούκα Χαλκιά και Γιάννη Λίτσιο

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ

20.00 // Συναυλία με μαθητικά συγκροτήματα

21.00 // Stand up comedy με τον Αλέξανδρο Μαλιάτση Σάλα και τον Σπήλιο Φλώρο

22.00 // Hip hop live με τους: Raibo, Rhyme Riot, Retro, Φρανκ

23.00 // Συναυλία με τους PulseR (Πάνος Βιτζηλαίος)

00.00 // Συναυλία με τους SoberonTuxedos

ΣΚΗΝΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

21.00 // Συναυλία με φοιτητικά συγκροτήματα και τους “Vostok Train”

22.00 // Stand up comedy με τον Χριστόφορο Ζαραλίκο

23.00 // Συναυλία με την Ιουλία Καραπατάκη


Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 // «Δε βγαίνουνε τα όνειρα σε πλειστηριασμό, δεν παίχτηκε η παρτίδα μας ακόμα…», αφιέρωμα σε μελοποιημένα ποιήματα του Άλκη Αλκαίου.

Καλλιτεχνική επιμέλεια: Μίλτος Πασχαλίδης

Ενορχήστρωση: Θύμιος Παπαδόπουλος

Συμμετέχουν: Παντελής Θαλασσινός, Χρήστος Θηβαίος, Γιάννης Κότσιρας, Μίλτος Πασχαλίδης

23.00 // Συναυλία με τη Νατάσσα Μποφίλιου

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 // «Για τον καημό, το γλέντι, το μεράκι του λαϊκού ανθρώπου…», αφιέρωμα σε τραγούδια του συνθέτη Γιώργου Μητσάκη με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννησή του.

Καλλιτεχνική επιμέλεια: Κίρκη Καραλή

Ενορχήστρωση: Γιάννης Παπαζαχαριάκης

Συμμετέχουν: Δημήτρης Κανέλλος, Ελένη Καρακάση, Κατερίνα Παπουτσάκη, Γιωργής Τσουρής

23.00 // Λαϊκό γλέντι με τον Γιώργο Μαργαρίτη

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ

20.00 // Συναυλία με μαθητικά συγκροτήματα

21.00 // Συναυλία με την μπάντα της «Στροφής» (ΚΕΘΕΑ)

22.00 // Stand up comedy με τον Κώστα Μαλιάτση Σάλα

23.00 // Συναυλία με τους Staventoκαι Ήβη Αδάμου

ΣΚΗΝΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

21.00 // Συναυλία με φοιτητικά συγκροτήματα και τους “Sonic Polaroid”

22.00 // Ο Αποστόλης Μπαρμπαγιάννης παρουσιάζει τον «Τσολιά εν δε Τσόλια μπαντ»

23.00 // Συναυλία με τους Γκιντίκι

00.00 // «15 χρόνια ρεμπέτικο με κιθάρα» – Συναυλία με τον Δημήτρη Μυστακίδη


Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 // «Είμαστε πολλοί… Είμαστε όλοι… Βήματα που βαδίζουν σίγουρα στο μέλλον…», αφιέρωμα στα τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη και του Γιάννη Ρίτσου.

Καλλιτεχνική επιμέλεια – ενορχήστρωση: Μανόλης Ανδρουλιδάκης

Συμμετέχουν: Ρίτα Αντωνοπούλου, Μανώλης Μητσιάς, Κώστας Τριανταφυλλίδης, Μαρία Φαραντούρη

23.00 // Συναυλία με τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

21.30 // «Εδώ στην άκρη του καιρού…», αφιέρωμα στον ποιητή και στιχουργό Δημήτρη Χριστοδούλου με αφορμή τα 30 χρόνια από τον θάνατό του.

Καλλιτεχνική επιμέλεια – ενορχήστρωση: Γιάννης Παπαζαχαριάκης

Συμμετέχουν: Πέγκυ Ζήνα, Παντελής Θαλασσινός

23.30 // Ικαριώτικο γλέντι με τον Νίκο Φάκαρο

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ

21.30 // «Να γίνουν όπλα οι πένες…» – Hip hop live ενάντια στην καταστολή και τον τρομονόμο

Συμμετέχουν: Ζωγράφος, Κοινοί Θνητοί, Το Σφάλμα, Brak, Dason, DjMillman, GhettoRock, Kooz, UrbanPulse

23.30 // Συναυλία με τον Μυθριδάτη και τον Σέξπυρ

ΣΚΗΝΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

21.30 // Συναυλία με τo συγκρότημα “Υπεραστικοί”

22.30 // Συναυλία με τον Σπύρο Γραμμένο

23.30 // Συναυλία με τον Φοίβο Δεληβοριά

Ετικέτες: ,

Δείτε ακόμα...