Μπάσκετ: Ήττα ΠΑΟΚ και νίκη Ιωνικού στα Ευρωπαϊκά σαλόνια

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΝΙΜΠΟΥΡΚ
BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ΠΑΟΚ – ΝΙΜΠΟΥΡΚ (MEGAPRESS/ ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ)

Ήττα ΠΑΟΚ και νίκη Ιωνικού στα Ευρωπαϊκά σαλόνια του Μπάσκετ. Συγκεκριμένα ο ΠΑΟΚ σημείωσε την 3η σερί ήττα στα πλαίσια του Basketball Champions League. Αντίθετα ο Ιωνικός, στην επιστροφή του στα Ευρωπαϊκά παιχνίδια, στα πλαίσια του Fiba Europe Cup επικράτησε 75-78 εκτός έδρας της Μονς. Αναλυτικά οι δύο αγώνες:

ΠΑΟΚ – Νίμπουρκ 83 -84

Ο ΠΑΟΚ σημείωσε την 3η σερί ήττα στα πλαίσια του Basketball Champions League. Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων το παρακολούθησαν μέχρι το τέλος ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να προηγηθεί 83-82 με γκολ φάουλ του Τζόουνς 5 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του παιχνιδιού. Όμως στην εκπνοή του αγώνα ο Χάρντινγκ με σουτ πέτυχε το νικητήριο καλάθι για την ομάδα του.

Οι παίκτες της Νίμπουρκ μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στην 1η περίοδο με 11-21. Ο ΠΑΟΚ που είδε τον Κάρτερ να αποχωρεί νωρίς τραυματίας ανέβασε την απόδοσή του ροκανίζοντας σιγά σιγά την διαφορά και πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το σκορ στο 35-40.

Στο 24΄ ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με καλάθι του Τολιόπουλου 48-46 αλλά οι Τσέχοι ξαναπήραν το προβάδισμα και με 2 συνεχόμενα τρίποντα έχτισαν διαφορά 7 πόντων (55-62) για να κλείσουν τελικά την περίοδο με 58-65. Στην 4η περίοδο η Νίμπουρκ βρέθηκε μπροστά με 10 πόντους αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ παίζοντας σκληρή άμυνα κατάφεραν 5 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα να πάρουν με γκολ φάουλ του Τζόουνς το προβάδισμα με 83-82.

Στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού ο Χρούπμαν έχασε την μπάλα για τους Τσέχους η οποία όμως κατέληξε στα χέρια του Χάρντινγκ. Το σουτ του τελευταίου στην εκπνοή ήταν εύστοχο και η Νίμπουρκ πήρε μεγάλη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 35-40, 58-65, 83-84

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): ΝτιΛέο 16 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκρίφιν 13 (4/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς 14 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ), Τζόουνς 17 (6/7 δίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ), Καμαριανός 5, Κάρτερ (0/4 σουτ), Χριστοδούλου 7 (1), Ογκμπέιντε 2, Τολιόπουλος 9 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα)

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Σέκουλιτς): Μπέντα 2 (6 ριμπάουντ), Χάρντινγκ 22 (8/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Χρούμπαν 11 (2), Ρίβερς 2, Ρος 15 (3), Γκακ 1, Κόβαρ 7, Παλίζα 18 (5/5 τρίποντα), Βάνα 6

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 23/43 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 16/23 βολές, 42 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίμπουρκ: 15/36 δίποντα, 15/30 τρίποντα, 9/12 βολές, 40 ριμπάουντ (36 αμυντικά – 4 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη

Μονς – Ιωνικός 75-78

Ο Ιωνικός, στην επιστροφή του στα Ευρωπαϊκά παιχνίδια, στα πλαίσια του Fiba Europe Cup επικράτησε 75-78 εκτός έδρας της Μονς.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο 1ο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα του Ιωνικού πήρε διαφορά μέχρι και 10 πόντους. Παρά την τελική αντεπίθεση των Βέλγων η ομάδα της Νίκαιας πήρε την νίκη με κορυφαίους τον Τζέρμαν και τον Γόντικα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 35-36, 52-61, 75-78

ΜΟΝΣ: Κέιτζ 2, Νίκολς 9 (2), Πάσαλιτς 7 (1), Πενάβα 11 (4/5 δίποντα), Τάιους 16 (2), Χένσον 12 (2), Μιντογκό, Μορτάν 3, Ενζεκβεσί (6/14 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αθηναίου 7 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χουγκάζ 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζέρμαν 21 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κολοβέρος 3 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γόντικας 18 (8/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μουσταφά 7 (4 ριμπάουντ), Άρτις 6 (3/3 δίποντα), Αρσενόπουλος 3, Μούρτος 4, Γκιουζέλης 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονς: 17/34 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 17/20 βολές, 29 ριμπάουντ (15+14), 20 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού:20/32 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 14/15 βολές, 36 ριμπάουντ (25+11), 16 ασίστ, 21 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 τάπες.